Programy pre dospelých

Pozornosť ako liek

Dni v nemocnici sú spojené s obavami a ťaživými otázkami. Naši zdravotní klauni prinášajú úsmev nielen deťom, ale aj dospelým. Práve tí sú často v neľahkom rozpoložení. Viac ako deti si uvedomujú svoj zdravotný stav. Misia klaunov má jasný cieľ: odľahčiť atmosféru, priniesť nové podnety a pomôcť pacientom zbaviť sa chmúrnych myšlienok, aspoň na chvíľu.

Dospelí majú síce zo začiatku odstup, no vyškolení klauni vedia, ako sa k nim cez žarty dostať bližšie. Navyše im nedávajú najavo, že sú chorí. Správajú k nim ako k rovnocenným partnerom. Veľkou pomocou pre ľudí v nemocnici je už samotný fakt, že im niekto iný venuje pozornosť. V rámci programu navštevujeme pacientov v Psychiatrickej nemocnici P. Pinela v Pezinku a na onkologických oddeleniach. Na začiatku vždy konzultujú klauni s lekármi, čo je pre koho vhodné.

Chuť do života

Klauniády na ženskom oddelení psychiatrickej nemocnice vznikli na podnet primára MUDr. Martina Kalaša. Pristupovali sme k nim s odhodlaním aj rešpektom. Naši klauni pravidelne navštevujú detské psychiatrie, no práca s dospelým pacientom, dokonca s celou skupinou pacientiek s rôznymi diagnózami, bola pre nás novou skúsenosťou. Už po prvých návštevách v roku 2017 bolo jasné, že zdravotní klauni si našli miesto aj tu. Pochvaľovali si ich samotné pacientky a aj lekári. Odvtedy prinášame ženám na oddelení nové zážitky každé dva týždne. Pomocou hudby, humoru a tanca, žonglovania a kúziel sa snažia klauni vzbudiť u nich chuť do života. 

Úľava a smiech

Druhou časťou programu sú návštevy dospelých pacientov na onkológii. Humor a smiech je na tomto oddelení treba ako soľ. Klauni vybavení obrovskou dávkou empatie vyrážajú raz ročne do nemocníc po celom Slovensku. Snažia sa pacientov, ich blízkych a personál podporiť v neľahkom boji. Klauni veľmi citlivo volia témy, aby pacienti mohli myslieť na radostné a banálne veci zo života. Niekedy sa nevyhnú ani slzám, čo im môže priniesť úľavu a vytvoriť priestor pre úsmev. Je dôležité, aby sa dokázali zasmiať aj pri ťažkých diagnózach. Ten dobrý pocit potom často pretrvá zvyšok dňa a občas aj dlhšie. 

abaton-monitoring