Programy pre deti

foto: Petra Bošanská

Zdravotné klauniády pre deti

Smiech – to je jednoduchý recept, ako zvládnuť ťažké chvíle. Aj deň v nemocnici môže byť s úsmevom. V združení Červený nos Clowndoctors preto pomáhame hojiť rany zdravotnými klauniádami. O čo ide? Klauni, ktorí si prejdú špeciálnym tréningom, navštevujú v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach choré deti. Svojou prítomnosťou zmenia atmosféru a prinesú nečakanú ľahkosť. To môže pomôcť malým pacientom, ktorí sa snažia uzdraviť mimo svojho domova.

Ako prebieha klaunská návšteva?

Zdravotná klauniáda trvá tri až štyri hodiny. Na začiatku sa klauni stretnú s lekármi a sestričkami, aby prebrali stav pacientov. Zistia, ako sa v daný deň jednotlivé deti cítia, či je dobrý čas na návštevu a taktiež konzultujú, ako postupovať. Nasleduje povinná hygiena, dezinfekcia rúk a rekvizít, aby klauni nijako neohrozili zdravie malých pacientov. Keď sú pripravení, vyrazia s veselou náladou priamo do izieb. Vždy však vopred zaklopú a zistia u detí či rodičov, či si prajú ich spoločnosť. Ohľaduplnosť je ich hlavná zásada a preto rešpektujú, ak sa niekto práve necíti na klauniádu. Ak však pacienti súhlasia, ide sa na to. Niekedy stačí jedno smiešne zakopnutie medzi dverami či milá grimasa a hneď vidno, ako sa zmení nemocničná izba na príjemné miesto. Zdravotní klauni sú vybavení množstvom kúziel, pesničiek a trikov. Vďaka kurióznym „liečebným“ metódam” je s nimi zábava.

foto: Samuel Ďurkovič
foto: Samuel Ďurkovič

Pretože smiech pomáha

Už len vidieť zdravotného klauna medzi dverami preruší niť obáv. Deti sa vďaka rozhovoru alebo hre prenesú mysľou do úplne iného prostredia. Zabudnú na bolesť a strach. S úsmevom na perách sú lepšie pripravené na ďalšie vyšetrenia alebo zákroky. Okrem toho dobrá nálada podporí aj ich uzdravenie

Kde nás stretnete

Ako ešte pomáhame deťom?

Už vám hral klaun po ceste na operáciu na ukulele? Zdá sa vám to ako uletený nápad? Naopak, je to skvelý spôsob, ako sa odpútať od úzkosti a strachu.
Nuda v čakárni? So zdravotnými klaunmi nehrozí! Vybavení červenými nosmi a rekvizitami prichádzajú rozveseliť deti aj rodičov pred ambulanciami.
Do nemocnice prišiel cirkus! Pacienti na chvíľu zabúdajú na chorobu, učia sa žonglovať, trénujú čísla, aby sa stali hviezdami cirkusového vystúpenia.
Donáška smiechu priamo domov! Zdravotní klauni prichádzajú rozveseliť vážne choré deti, ale aj ich rodičov a súrodencov do domáceho prostredia.
Predstavenie ušité na mieru pre deti s autizmom, mentálnym a kombinovaným postihnutím. Fidlikára prebudí v týchto deťoch chuť objavovať svet okolo.

Červený nos online

Ani karanténa nás nezastaví! Zdravotní klauni aj napriek obmedzenia, ktoré priniesla pandémia Covid-19, prinášajú smiech tým, ktorí to potrebujú.abaton-monitoring