Ambulantné klauniády

Foto: René Lazový

Čas pred vyšetrením v ambulancii je pre deti nekonečný. To sa rozhodli v roku 2013 zmeniť zdravotní klauni. Vybavení červenými nosmi a zábavnými rekvizitami vyrážajú do čakární. Cieľ je jasný: zlepšiť náladu malým pacientom, ktorí čakajú na vyšetrenie s rodičmi či blízkymi.

 

Pozrite si fotogalériu

Bielych plášťov sa netreba báť

Klauni dobre vedia, že každá situácia či pacient si vyžadujú špeciálny prístup. V čakárňach radi improvizujú, no pozorne sledujú, či ich deti a rodičia s náznakom úsmevu pustia k sebe bližšie. Vtipnými scénkami pomôžu zabudnúť na čakanie na vyšetrenie či iné úkony. Dajú zbohom nielen nude, ale aj obavám či únave z ochorenia. Biele plášte zdravotných klaunov nespôsobia stres, ale skôr pobavia - sú doplnené o farebné gombíky a mašle.

Foto: René Lazový
Foto: René Lazový

Asistujú s humorom

Detskí pacienti vstupujú do ordinácie viac uvoľnení a aj vyšetrenia či zákroky zvládajú ľahšie. Na vyzvanie lekára niekedy idú klauni s deťmi až do ordinácie. Humornú asistenciu si pochvaľuje aj zdravotnícky personál. Minimálne raz týždenne sa starajú klauni o lepšiu náladu pred ambulanciami v nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach.

Späť k programom

abaton-monitoring