NOS - Na Operačnú Sálu

foto: Katarína Bezáková

Odborníci na žarty

Už vám hral klaun po ceste na operáciu na ukulele? Zdá sa vám to ako uletený nápad? Naopak, je to skvelý spôsob, ako sa odpútať od úzkosti a strachu. Aby deti a ich rodičia lepšie zvládli deň operácie, vymysleli sme program N. O. S. (Na operačnú sálu). Princíp je jednoduchý: humor a smiech sú tými najlepším pomocníkmi, keď ide do tuhého. Odborníkmi na žarty v nemocničnej izbe sú naši zdravotní klauni.

Pozitívne účinky programu N.O.S. potvrdil aj výskum, ktorý realizovali naši českí kolegovia z organizácie Zdravotní klaun v spolupráci s odborníkmi v pražskej nemocnici FN Motol. Deti, ktoré boli počas čakania na operáciu sprevádzané zdravotným klaunom, reagovali pozitívnejšie, než deti, ktoré klaun nenavštívil. Boli pokojnejšie, vyjadrovali viac pozitívnych emócií a vykazovali lepšiu náladu. Tieto účinky navyše pretrvávali aj po odchode klauna.

Prečítajte si viac o tom, ako sa dá zmerať pozitívny účinok zdravotných klaunov na deti podstupujúce operáciu.

Výsledky výskumu

S úsmevom na sálu

Sú špeciálne vyškolení na to, aby vylepšili náladu tesne pre zákrokom. Dobre vedia, že každý pacient potrebuje osobitý prístup. S deťmi sa teda stretnú na začiatku dňa. Postupne si získavajú ich dôveru, niekedy na to stačí jednoduchá hra alebo príbeh. Svojimi scénkami pomôžu uvoľniť aj rodičov, ktorí si často vážnosť situácie uvedomujú ešte viac. Zdravotní klauni odprevádzajú malých pacientov až priamo na sálu. Tí si všímajú skôr žarty s balónom či hračkou a občas úplne zabudnú na strach. Vďaka tomu prichádzajú na sálu pokojnejší a aj ľahšie príjmu anestéziu.

foto: Katarína Bezáková
foto: Samuel Ďurkovič

Aj rodičia sa potrebujú zasmiať

Počas zákroku sa zdravotní klauni venujú rodičom či blízkym, ktorí bojujú s obavami. Ak je klaun v miestnosti, pomôže im to sústrediť myšlienky inam. Na ceste zo sály deti opäť sprevádza zdravotný klaun, už pokojnejšie a opatrne, keďže mnohé vyžadujú najmä ticho. Vďaka programu N.O.S. je cesta na operáciu i z nej jednoduchšia na Klinikách detskej chirurgie v NÚDCH Bratislava a DFNsP Banská Bystrica a DFN Košice.

Späť k programom

abaton-monitoring