Podcast

Ako to dopadne, keď si zdravotní klauni urobia podcast?

Katka Baranová a Jakub Ružicka sa spolu so svojimi hosťami v PODNOSKE rozprávajú na všemožné témy – s humorom aj vážne, ale nikdy nie nudne. Dozviete sa veľa o profesii zdravotného klauna, psychológii, duševnom zdraví, vzdelávaní a humore nielen v zdravotníctve, ale aj inde. Podnoska vám urobí veselší deň každý druhý piatok. Sledovať novinky z Podnosky môžete na Instagrame.

Tu nájdete všetky diely Podnosky

„Ja nepoznám nič liečivejšie ako je humor." 

Vyštudovala dramaturgiu, známa je však skôr ako herečka, moderátorka, spisovateľka, influencerka, podnikateľka a mama. S Kristínou Tormovou sme sa v našej Podnoske rozprávali o všetkom možnom. Aj o tom, prečo má prezývku matka pluku, čo pre ňu znamená neobyčajné obyčajno, prečo nie je v pohode, ako ADHD a humor ovplyvňujú jej život a prečo je osud obľúbenej značky Koláčová neistý.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Silou to lieta vodorovne a my potrebujeme vertikálne.“

V rozhovore s našou úspešnou krasokorčuliarkou sa dozviete, ako sa trénujú skoky a dvíhačky, prezradí, aké to je mať za partnera na ľade brata alebo priateľa. Otvorene hovorí nielen o svojich športových víťazstvách na ľade, ale i o tom, ako sama vlastnou vôľou zdolala bulímiu. Dnes je z nej výživová poradkyňa a dá poslucháčom aj niekoľko dobrých tipov na zdravé stravovanie. Vypočujte si informáciami nabitú Podnosku s Oli Beständig.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Bavil ma internet, bol som kreatívny a spojilo sa to do odvetvia, ktoré medzitým vzniklo - digitálny marketing.“

Kedysi o ňom hovorili:  „To je ten chlapec, čo ťuká do toho internetu.“ Dnes je majiteľom významnej digitálnej agentúry, učí na vysokých školách a popritom nezištne pomáha neziskovkám efektívnejšie komunikovať na internete. Myslí si, že na TikToku budeme onedlho všetci. Hovorí, že digitálny marketing je oblasť, ktorá sa vyvíja tak rýchlo, že prináša približne 10 noviniek týždenne a už dávno nie je len doplnkovým nástrojom marketingových kampaní. Hosťom tejto epizódy PODNOSKY je digitálny marketér Peter Šebo.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Urobila som obrovský hysterický žiarlivostný výstup a všetci sa na tom smiali.”

Hoci má 36, podpisuje sa “Eva, srdcom senior”. Seniori v zariadeniach v rôznych kútoch Slovenska ju poznajú ako Oľgu Havranovú, učiteľku slovenčiny, ktorá miluje Ľudovíta Štúra. Deti v nemocniciach navštevuje ako doktorka Dialýza Odmeraná. Jej humor je občas sarkastický, ale stále láskavý. V Červenom nose okrem toho koordinuje programy Smiech nepozná vek a Prezuvky máme. Prečo má zdravotná klaunka Eva Okoličániová rada spoločnosť seniorov a prečo robí v zariadeniach hysterické scény sa dozviete v najnovšej Podnoske.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Nepodarilo sa mi odkomunikovať dušu tresky.“

Nie je vraj hercom na veľké javisko, robí mu dobre, keď diváka cíti. Humor sa preňho stal nástrojom na vyrovnávanie sa s nepríjemnými pocitmi, neuznáva však delenie na inteligentný a neinteligentný humor. Prečo ako influencer na sociálnych sieťach odmieta niektoré komerčné spolupráce a kedy k nemu prichádzajú najkreatívnejšie nápady. Nielen to nám v najnovšej Podnoske prezradil Števo Martinovič.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď máte dve, tak to už viete koordinovať, a potom už je to jedno." 

„Ja som vždy túžil po dodávke."

Obaja majú po štyri deti. Janka Sovičová koordinovala v minulosti bratislavský tím zdravotných klaunov a v súčasnosti koordinuje hladké fungovanie svojej rodiny. Hovorí, že rodičovstvo by sa malo vyučovať v školách. Lukáš Tandara o sebe tvrdí, že je skôr improvizátor a zdieľaný kalendár s manželkou nepotrebujú. Čo si myslia o trestoch a ako vnášajú svoju klaunskú prácu do výchovy? Dozviete sa v našom podcaste.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď rozprávam o práci zdravotných klaunov na stretnutiach s darcami, mám čo robiť, aby som sa nerozplakala." 

Do pozície riaditeľky fundraisingu Červeného nosa si ju vybrali samotní zamestnanci. Odvtedy je prácou Katky Kouřilovej získavať finančné prostriedky na to, aby združenie fungovalo. A to najmä prostredníctvom komunikácie a vzťahov s darcami. Pustite si novú PodNOSku so zaujímavou hostkou, ktorá odhalí, čo znamená tajomné slovo fundraising a v akých momentoch má pri svojej práci slzy v očiach.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Už aj 10 ročné dieťa vie načítať čierny, sarkastický aj ironický humor“

Spája ich nielen Červený nos a Podnoska, ale aj divadelná škola LUDUS a kreatívna práca s deťmi. Obaja sú herci, zdravotní klauni a milujú humor. Hranice svojich aktivít stále rozširujú. Katka sa naučila počas pandémie patinovať a Jakub masírovať. Prečo Jakub prirovnáva Katku k recyklačnej mašine a Katka Jakuba k pevnému stožiaru? A o čom je Katkina nová kniha, ktorá práve vychádza? Moderátori Podnosky sa v tomto dieli vyspovedajú navzájom.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Skôr ako som sa stal riaditeľom, bol som fanúšikom a darcom Červeného nosa. Klaunov som zažil aj so svojimi synmi.“

Hrával na basgitaru v metalovej kapele, takže mu nerobilo problém zabrnkať si so zdravotnými klaunmi na ukulele. Prečo sa stal výkonným riaditeľom Červeného nosa, čo presne je jeho úlohou a akú prezývku zaviedol pre červenonosú kanceláriu? To všetko prezradí v najnovšej epizóde PODNOSKY Milan Šagát.

VYPOČUJTE SI PODCAST

 

„Mám lepšie výsledky s ľuďmi cez online ako vo fitku."

Keď vyhorel z práce osobného trénera vo fitku, začal robiť tréningy online a počas pandémie získal veľa priaznivcov a klientov. Popri svojom úspechu motivátor a tréner Ján Landl nezabúda ani na dobročinnosť. Aký má názor na vegánstvo, box, či tanec pri tyči sa dozviete v najbližšej PodNOSke.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Ahaaa, ty si bol klaunovať...“

Herečka Dominika Morávková a zdravotný klaun (a multiinštrumentálny čávo) Janko Morávek nám porozprávali, prečo sa Dominika cíti byť súčasťou Červeného nosa a koho by chcela ako klaunka navštevovať. Dozviete sa, prečo ich dcéra niekedy naráža do steny, aj to, aké miesto má humor v ich manželstve, a že hudba je občas dôvodom ich hádky. Vypočujte si Podnosku s Morávkovcami.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Deti to berú ako hru a ani si neuvedomujú, že prišli na operačnú sálu.“

Viete, kedy sú na operačných sálach maškarné žúry a prečo sa zo sestričiek stanú brušné tanečnice? Ako môže klaun prekročiť červenú čiaru a sprevádzať pacienta až na operačný stôl? A akú úlohu hrajú pred operáciou rýchle šípy? Dozviete sa v tejto epizóde PODNOSKY.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Mám o jeden X-ový chromozóm menej než tí, pre ktorých je genetika."  

V detstve sníval, že bude genetikom. Nakoniec mu prirástla k srdcu pediatria a aktuálne sa pripravuje aj na atestáciu z urgentnej medicíny. Dozviete sa, prečo všetko, čo lezie, ide k chirurgovi a všetko, čo lieta, k pediatrovi. A bude reč aj o tom, ako by mohol vyzerať urgent v budúcnosti. Prišiel nám porozprávať pediater z urgentného príjmu JAKUB GÉCZ.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď ideš naplno, klaunovanie je ako vesmír."

Aký je to pocit, zazvoniť pri dverách bytu, kde býva rodina s nevyliečiteľne chorým dieťaťom? Dozviete sa v novej epizóde PODNOSKY, v ktorej náš skúsený kolega zdravotný klaun Milan Chalmovský porozpráva nielen o programe PREZUVKY MÁME.

VYPOČUJTE SI PODCAST

Tentokrát Katka s Kubom privítali herečku Oľgu Belešovú, ktorá sa venuje seniorom a témam s nimi spojeným. Ako im pomáha a prečo je dôležitý medzigeneračný dialóg? A ako sa pripraviť na starnutie? Odpovede na tieto otázky si vypočujete v novej epizóde PODNOSKY!

VYPOČUJTE SI PODCAST

V nemocnici sú zdravotnými klaunmi, doma manželmi. Hostia Edita Koprivčević Borsová a Tomislav Koprivčević porozprávajú svoj zaujímavý príbeh, v ktorom má miesto láska na prvý pohľad, cestovanie cez hranice (keďže Tomo je Chorvát), sny o bláznivej budúcnosti a tiež klaunská profesia, ktorá ich oboch napĺňa.

VYPOČUJTE SI PODCAST

Katka a Kubo privítali svojich klaunských kolegov Gabiku Rajniakovú a Michala Kucera, ktorí vám porozprávajú o svojich skúsenostiach zo slovensko-ukrajinskej hranice.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Každý máme zmysel pre humor. Niekto ho inak cíti a niekto si myslí, že ho nemá. Všetci ho máme, inak by sme neboli ľuďmi.“

V prvom diely Podnosky sa budú Katka a Jakub rozprávať s Pavelom Mihaľákom, zdravotným klaunom a umeleckým riaditeľom Červeného nosa.

VYPOČUJTE SI PODCAST