Podcast

Ako to dopadne, keď si zdravotní klauni urobia podcast?

Katka Baranová a Jakub Ružicka sa spolu so svojimi hosťami v PODNOSKE rozprávajú na všemožné témy – s humorom aj vážne, ale nikdy nie nudne. Dozviete sa veľa o profesii zdravotného klauna, psychológii, duševnom zdraví, vzdelávaní a humore nielen v zdravotníctve, ale aj inde. Podnoska vám urobí veselší deň každý druhý piatok. Sledovať novinky z Podnosky môžete na Instagrame.

Tu nájdete všetky diely Podnosky

„A do toho sa nám niekto nabúral do izby. Ja som v tej chvíli videl, ako sa zmenila atmosféra.“ 

Števovi sa splnil sen a stal sa dramaturgom najsledovanejšej rannej TV relácie, ktorú predtým s obľubou sledoval ako divák. Začalo to ešte na strednej škole, keď rozbehol školský rozhlas – prezradil, ktorá postava ho inšpirovala zo seriálu Beverly Hills 902 10. Hovorí, že skúsenosti z malých rádií ho posunuli tam, kde je. DJ-stvo je jeho obľúbeným víkendovým koníčkom, ktorý ale berie veľmi vážne – má svoju vnútornú disciplínu a pravidlá, ako zvládnuť celú noc vo fit pohode a robí si vždy svoju analýzu, aby dokázal podľa toho zvoliť správnu stratégiu, aby bola zábava počas celej noci dobrá. Jeho najväčšou vášňou je však vesmír a jeho objavovanie, pozorne a s veľkou nádejou sleduje najnovšie správy z tejto oblasti a tvrdí, že treba snívať ako Jules Verne. A fascinujú ho aj lietadlá, ktoré rád fotí. O všetkých svojich vášňach porozprával aj v našej Podnoske.

„Urobte dnes niekomu radosť a oslávte tak s nami naše 20. narodeniny.“ 

V piatok 5.4. vyjdú zdravotní klauni do ulíc a budú oslavovať svoje 20. narodeniny rozdávaním radosti na verejnosti – v uliciach a na námestiach miest. Pri tej príležitosti sme sa v Červenom nose rozhodli verejne vyzvať ľudí na Slovensku, aby oslávili naše narodeniny urobením radosti. Aby v tento, ale aj v iné dni roka, urobili niekomu radosť – či už vo svojom okolí alebo aj náhodnému okoloidúcemu. Aké ďalšie prekvapenia sme pripravili na tento výnimočný rok? Aj to je téma Podnosky, ktorej hosťom je umelecký šéf Červeného nosa Paly Mihaľák, ktorý riadi už viac ako 70-členný klaunský tím. Po 20 rokoch na Slovensku sú naši profesionálni zdravotní klauni považovaní za expertov na humor a prednášajú na konferenciách odborníkom z oblasti zdravotníctva a najnovšie aj študentom medicíny o tom, ako využívať humor v komunikácii, akú moc má humor, ale aj to, kedy môže byť nebezpečný.

VYPOČUJTE SI  PODCAST

„Kým sa dokážeme za istých okolností smiať na naozaj vážnych témach, na tom, čo sa deje v tejto spoločnosti, kým ešte nájdeme ten humor a dokážeme to otočiť, tak ešte stále máme šancu ako ľudstvo.“

Jakub Nvota sa narodil do divadelnej rodiny a svoje detstvo strávil v divadelnom prostredí a ako s humorom hovorí, zažíva celý život traumu, keď zisťuje, že život nie je ako divadlo. Vyštudoval divadelnú réžiu, ale nikdy nemal ambíciu byť ako jeho otec, hoci ich súčasnú spoluprácu hodnotí veľmi pozitívne. Okrem režírovania sa venuje aj písaniu scenárov a tento svoj talent prisudzuje génom od mamy-dramaturgičky. V Podnoske plnej bonmotov sa o. i. dozviete, ako sa začal písať príbeh Túlavého divadla, ktorého je Jakub zakladateľom, ako sa môže z tragédie stať komédia a prečo nemá rád rigorózne kritiky. Prezradil tiež, prečo by sa mal dobrý režisér postupne „vytrácať“ zo svojho predstavenia a nechať priestor hercom a ostatným, aby si to prebrali.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„V prvej minúte som si minul zatvárací joke, také zlé to bolo, a potom som tam ešte 6 minút generoval zvuky, nakoniec som odtiaľ utekal…“ 

Herec, moderátor a standupista Juraj Šoko Tabaček patrí s kolegami z divadelno-improvizačnej zostavy 3T (Tri tvorivé tvory) k priekopníkom improshow na Slovensku. „My všetci traja máme nápady a väčšinou všetci v tú istú sekundu a potom je to boj o nádychovú pauzu,“ hovorí s humorom jemu vlastným Šoko. Porozprávali sme sa s ním nielen o humore, improvizácii a zákulisí impro-večerov, ale aj o potrebe zvládať situácie, keď vtip nevyjde. Prezradil tiež, ako prišiel k umeleckému menu „Šoko“, ako mu skúsenosti zo športu pomáhajú pri stand-upoch a prečo mu seriál Horná Dolná ostal v srdci.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Divadlo robím najradšej, ale viem sa ho aj presýtiť.“

Lenka Libjaková je známa ako moderátorka podcastu Mimóza, ale hlavne ako herečka nezávislej divadelnej scény, možno ju vidieť aj v predstaveniach SND, či v divadle Aréna. Muzikál Lazarus spieva na slovenskej aj českej scéne a mnohé divadelné predstavenia, v ktorých účinkuje, boli ocenené. Lenka bola dokonca nedávno ako jedna zo zástupcov kultúrnej obce pozvaná na audienciu do prezidentského paláca a milo ju prekvapilo, že tam má skalných fanúšikov. V Podnoske prezradila, čo obdivuje na slovenskej prezidentke, ako ju vyhorenie dostalo k surfovaniu, aký je podľa nej rozdiel medzi českými a slovenskými hercami, ale aj to, ako vníma nahotu a nadávky v divadelnom umení.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Ak úpravca dabovaných dialógov nepozná americké reálie, môžu sa postavy stretnúť pri Empirickej štátnej budove namiesto Empire State Building.“

Michal Rovňák je divadelným, filmovým aj dabingovým hercom. Učí dramatické umenie a tvorivé písanie deti aj dospelých. Hoci nevyštudoval scenáristiku, má dlhoročné skúsenosti s prácou s textom. Ako copywriter tvorí reklamné texty pre agentúry, ale venuje sa aj úprave dialógov pre dabingové štúdiá. V Podnoske prezradil, prečo je občas výzva urobiť upútavku na reality show, aké sú úskalia úpravy dabovaných dialógov, prečo si nakúpil slovníky vojenskej terminológie,  ale aj to, ako sa dostal do komunity fanúšikov Startreku.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Tínedžeri chodia vzdelaní zo sociálnych sietí, používajú „psychologický jazyk“ a diagnostikujú sa sami, pričom ani nerozumejú tomu, čo sa za konkrétnou diagnózou skrýva. Depresia už medzi nimi nie je zaujímavá, dnes „letí“ napr. hraničná porucha osobnosti. Ale pravdou je, že niektorí sa do svojej diagnózy naozaj trafia.“

Pôsobí ako odborná garantka pre detskú psychiatriu na Klinike duševného zdravia Calma a je jednou z mála  (len vyše 40!) pedopsychiatrov, ktorých máme na Slovensku. V informačne nabitom podcaste sa dozviete napríklad, aké sú typické ochorenia detí v rôznych obdobiach života, ktoré faktory spôsobujú vznik a rozvoj týchto problémov a ktoré z nich ovplyvnila pandémia korony. Naša hostka MUDr. Veronika Marcinčáková tiež prezradila, ako môže rodič u svojho dieťaťa identifikovať, že už môže ísť o diagnózu, aj to, že mnohí rodičia sa často zbytočne vinia za problémy svojich detí a kedy rodičia naozaj k týmto problémom prispievajú.  Hovorí tiež, že lepšia diagnostika pokrýva podľa štúdie len 20 % prírastku detských pacientov s psychiatrickými diagnózami. Zvyšok je skutočný nárast – napríklad v oblasti ochorení autistického spektra. Pritom ADHD, o ktorého domnelom náraste sa v laickej verejnosti často hovorí, je stále na približne rovnakej úrovni ako v minulosti.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Chceme, aby sa tento rok výnimočne dostali do kontaktu so zdravotnými klaunmi aj ľudia, ktorí bežne takú príležitosť nemajú.“ 

Napriek tomu, že bol rok 2023 stále poznačený pandémiou, zdravotní klauni z Červeného nosa urobili až 2614 klauniád, čo predstavuje približne 7000 hodín smiechu. Tento rok si dali predsavzatie prekonať dokonca 3-tisícovú hranicu. A keďže Červený nos oslavuje v apríli svoje 20. narodeniny, pri tej príležitosti pripravil mnoho aktivít a prekvapení pre detských pacientov, seniorov, ale aj pre širokú verejnosť. Môžu nás zažiť napríklad na Štafetovom behu Od Tatier k Dunaju, ale aj v uliciach miest. Priam galaktický darček Červenému nosu daroval k narodeninám zakladateľ Gary Edwards. Ak sa chcete dozvedieť viac, vypočujte si podcast s výkonným riaditeľom Červeného nosa Milanom Šagátom.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Priprav sa na šváby, ruštinu, hlad, zimu a krásnu prírodu.“

Matúš Lazarčík je databázový špecialista a jeho úlohou je správa, bezpečnosť a starostlivosť o databázu darcov Červeného nosa, takže pracuje s informáciami, tabuľkami, číslami... To znie na prvé počutie nudne a komplikovane, avšak Matúš ich s jeho svojským humorom dokáže odprezentovať vtipne a zaujať aj nezainteresované publikum. Keďže väčšinu svojej  pracovnej doby sedí pri počítači, dovolenky trávi o to akčnejšie. Láka ho dobrodružstvo a jeho vášňou je low-costové cestovanie po krajinách, ktoré ešte nie sú objavené turistami. Takou je aj Uzbekistan, ktorý nedávno navštívil a v podcaste porozprával svoje dobrodružné a kulinárske zážitky zo svojej cesty po tejto krásnej a zaujímavej krajine.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď som dala prvý príspevok o mojom príbehu o dojčení, ženy mi začali písať, že sú rady, že v tom nie sú samy.“

„Keď som dala prvý príspevok o mojom príbehu o dojčení, ženy mi začali písať, že sú rady, že v tom nie sú samy.“ Na instagrame otvorene hovorí o psychických problémoch a rieši citlivé témy, ktoré sú ešte stále do veľkej miery tabuizované. Keď pred rokmi na instagram zavesila svoj prvý príspevok o tom, aké bolo pre ňu bolestivé, keď sa jej ľudia pýtali na dojčenie, pričom ona dojčiť nemohla, ozvalo sa mnoho ďalších žien. Ocenili, že sa venuje tomuto problému, lebo sa s ňou vedeli po svojej vlastnej skúsenosti stotožniť. Postupne otvárala ďalšie a ďalšie témy a dnes má za sebou silnú komunitu fanúšikov, ktorí s porozumením čítajú jej príspevky o popôrodnej depresii, úzkostiach, či poruchách príjmu potravy, ktoré ona sama zažila či zažíva. Vypočujte si silný a veľmi otvorený podcast so Zuzkou Mračkovou, ktorá prezradí, kedy sa prvýkrát vyvracala, ako zvládla boj s bulímiou a anorexiou, čo ju zachránilo a čomu sa okrem instagramu dnes venuje.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Komici vedia, čo to je trapas. Vedia, čo to je, že chceš byť vtipný a si 5 minút v tichu.“

Viete, čo je callback, pančlajn, storytelling, open mike, či running joke? Stand-up comedy má tiež svoje pravidlá a terminológiu, hoci nemá svoju metodológiu. Možno ju raz sformuluje vyštudovaný herec, komik, pedagóg, režisér, improvizátor aj niekdajší LUDUSák Šimon Ferstl,  ktorý bol hosťom našej PodNOSky. Šimon je známy práve vo svete stand-up comedy, kam priniesol nový formát – improvizačné hry. Improvizáciu podľa neho diváci u nás obľubujú, lebo chcú vidieť komika v inej situácii, v niečom, čo nie je pripravené a kde môže byť omylný, čo ho poľudšťuje. Prezradil nám tiež, čo je pre komika poctou a čo trapasom, kto je dramaturgom stand-up,  ale aj to, o čom je jeho nová inscenácia, ktorú pripravil so svojím Divadlom DPM.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Ženy riešia zdravé stravovanie, aby boli pekné a muži až vtedy, keď zdravotne nie sú stopercentní.“

Viete, že človek má predpoklad žiť v dobrom zdraví až 120 rokov? Je všetko zdravé jedlo naozaj zdravé? Aký význam má v našom živote vyvážená strava? Prečo je cukor pre nás nebezpečný a ako je možné ovládnuť chuť na sladké? Stačí nám hodina cvičenia denne? Ako ovplyvňuje naše zdravie spánok? Tieto, aj mnohé ďalšie zaujímavosti súvisiace so zdravým životným štýlom sa dozviete v Podnoske, ktorej hosťom je Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment, ktorý pred 31 rokmi založila jej mama s cieľom prevencie civilizačných ochorení.

VYPOČUŤ PODCAST

„Keď ostatní chalani útočili na bránku, podľa svedectva môjho otca ja som pozeral do oblakov a pozoroval, aké lietadlo práve letí. Ale vždy som to považoval za platonický sen.“

„Keď hovoríme o mužskom rozkroku, tak v čom je to iné ako hovoriť o rakovine hrubého čreva alebo rakovine krčka maternice? Veď je to diagnóza ako každá iná a iba preto, že je to mužský rozkrok, tak to má byť tabu? Podľa mňa nie.“ Okrem toho, že je Viktor Vincze tvárou večerných správ v najsledovanejšej televízii, angažuje sa aj v niektorých spoločensky dôležitých oblastiach a snaží sa odtabuizovať citlivé témy ako napr. klesajúca mužská plodnosť či adopcie. V Podnoske prezradí aj to, kde zmizla pani Vinčenzová a prečo je v poslednej dobe skeptický ohľadne projektu „zelenej zmeny“. Dozviete sa tiež detaily zo zákulisia prípravy televíznych správ a Viktor zaspomínal s odstupom času aj na to, ako v priamom prenose Adelu požiadal o ruku. V Podnoske sme rozoberali aj to, že v posledných dvoch rokoch si plní svoj detský sen a onedlho získa licenciu prvého dôstojníka pre veľké lietadlá Boeing 737.

VYPOČUŤ PODCAST

„Ja som mal cestou taký moment, že už na Pezinskej babe som to chcel vzdať.“

Jozef Jurčišin-Kukľa je herec, zdravotný klaun a pedagóg. V Podnoske rozprával najmä o jeho koníčku – horskej turistike, ktorej sa venuje už 21 rokov. V lete bol  na pár dní súčasťou výpravy Cesty hrdinov SNP, ktorú organizovali jeho kamarát Jožko a  brat Marián. Dozviete sa, aké dobrodružstvá zažili, ako dopadlo ich stretnutie s medveďom, ako im pomáhal na ceste humor a prečo sa rozhodli svoju osobnú výzvu – zdolať 770 kilometrovú turistickú magistrálu naprieč Slovenskom –  spojiť s darcovskou výzvou pre Červený nos. A keďže aktuálne hľadáme do združenia nových zdravotných klaunov, Jozef zaspomínal aj na to, ako vyzeralo jeho prijatie do nášho tímu zdravotných klaunov.

VYPOČUŤ PODCAST

„My sa nevieme zaobísť bez starých stromov, dokonca ani bez mŕtveho dreva. Je to mŕtve drevo plné života.“

 

Je vzorom toho, ako sa dajú skĺbiť a prepojiť navonok úplne vzdialené povolania. Je herec a profesionálny zdravotný klaun, od malička ho to však ťahalo aj von – do záhrady a prírody. Okrem VŠMU sa preto rozhodol vyštudovať vo Viedni krajinnú architektúru so zameraním na ochranu životného prostredia a arboristiku.  Ako môžu vznikať dôvtipné a užitočné “zelené” projekty, ktoré ochraňujú a obohacujú naše životné prostredie priamo v mestách? Čo je pasportizácia zelene? Čo majú spoločné stromy a seniori, ktorých navštevujú zdravotní klauni v DSS? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v tejto Podnoske, ktorej hosťom je náš kolega Ivan Petro, ktorý je zároveň vedúcim Oddelenia tvorby mestskej zelene na bratislavskom magistráte.

VYPOČUŤ PODCAST

„Mnohí Bratislavčania vôbec nepoznajú Bratislavu a je to škoda.“

Viete, čo spája Shönen Náciho s Červeným nosom? Poznáte sochu Posmieváčika? Aké je symbolické číslo Bratislavy? Aj ďalšie tajomstvá o našom hlavnom meste odhalíme v Podnoske s Richardom Kelešim, ktorý je čerstvým absolventom sprievodcovského kurzu zameraného na Bratislavu a jej históriu. Rišo je okrem toho manažérom pre Face to Face fundraising v Červenom nose a dozviete sa od neho aj to, ako prebieha oslovovanie potenciálnych darcov “tvárou v tvár” priamo na ulici, prečo to nie je len obyčajná brigáda a kto môže takú prácu robiť.

VYPOČUŤ PODCAST

„Povedal som si, že budem mať štyri rodiny a už ich mám deväť."

Vo svojom mladom veku stihol už toľko, čo sa mnohým nepodarí za celý život. Hovorí, že na VŠMU sa dostal vďaka džudu, ktorému sa aktívne venoval 11 rokov. Už ako 16-ročný napísal s kamarátom knihu, ktorá oslovila aj Milana Lasicu. Založil nadáciu, aby doprial onkologickým pacientom vysnívané zážitky a popritom stíha učiť aj mladých študentov v Luduse. Prednedávnom našiel záľubu vo včelárstve a okrem iného prezradil, čo ho na včelách fascinuje, prečo si včely nepoznajú svojho včelára, aj to, ako ich lieči. Vypočujte si podcast s mladým hercom, známym aj z obľúbených seriálov, Petrom Kissom.

VYPOČUŤ PODCAST

„Mám to šťastie, že keď stratím slová a onemiem, mám ten nástroj kresebný alebo maliarsky. Zúfalstvo, ktoré vo mne zostalo po Teplárni, som vyjadrila takto.”

Ivana Šáteková je slovenská výtvarníčka, ktorá svojou tvorbou so svojským humorom a nadhľadom reflektuje problémy a často absurdné stereotypy našej spoločnosti. To jej prináša nielen pozitívne odozvy a zvirálnenie jej kresieb a malieb na sociálnych sieťach, ale aj negatívne reakcie, napr. zo strany extrémnej pravice. Ako sa vyrovnáva s vyhrážkami  a prečo sa stotožňuje so Zuzanou Čaputovou v rozhodnutí nekandidovať? Ako popri všetkých aktivitách zvláda ťažkú chorobu svojho 2-ročného syna a ako bojuje so svojou sociálnou fóbiou, ktorú mnohí ľudia nechápu? Počúvajte náš podcast s touto inšpiratívnou ženou a dozviete sa nielen odpovede na tieto otázky.

VYPOČUŤ PODCAST

„Je tam taká husička a z hlavy jej trčí hydrant."

Juraj Hrčka je nielen filmový, divadelný a seriálový herec a profesionálny zdravotný klaun, ale aj pedagóg. Katke a Kubovi prezradil, prečo učí, ako vníma bývalých študentov z konzervatória, ako trávi dovolenku a kedy si užíva pravidelné stravovanie. Dozviete sa tiež, prečo začal pozerať slovenské filmy, čo číta, čo rád fotí a aké farby si bude obliekať toto leto. Stačí si vypočuť Podnosku.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Toto sú tie momenty, keď si uvedomíš, že svojou prácou otvoríš dvere v duši človeka a dávaš nádej.“

V rámci programu Emergency Smile prichádzajú zdravotní klauni na misie do utečeneckých táborov alebo priamo do krajín, ktoré sú postihnuté prírodnou katastrofou či vojnovým konfliktom. Misie organizuje medzinárodná organizácia zastrešujúca organizácie profesionálnych zdravotných klaunov v rôznych krajinách RED NOSES International a často sa ich zúčastňujú zdravotní klauni a klaunky zo Slovenska. Jednou z nich je aj Lucia Barczi, ktorá sa nedávno vrátila z misie v Grécku. V Podnoske porozprávala o pozadí tohto nadnárodného programu, ako sa dostala do tímu Emergency Smile, ale aj o gréckej misii a jej najsilnejších momentoch.

VYPOČUJTE SI PODCAST

 

„Stalo sa nám, že sme celé predstavenie odspievali akapela, lebo chlapec sa zaľúbil do akordeónu a celý čas ho objímal.“

Fidlikára je terapeutické predstavenie, ktoré zdravotní klauni prinášajú do špeciálnych škôl deťom s ťažkým mentálnym alebo kombinovaným postihnutím. Jeho cieľom je preniesť deti, ktoré nemajú inak možnosť dostať sa na kultúrne predstavenie, do sveta fantázie, dožičiť ich zmyslom zaujímavé podnety, jemne a opatrne narušiť ich svet stereotypov, ktorý je napríklad pre autistov veľmi typický. Ako program funguje, ako prebieha samotné predstavenie a ako reagujú deti na Fidlikáru - to všetko nám prezradí Ria Benkovská, zdravotná klaunka a koordinátorka tohto špeciálneho programu plného veľkých malých zázrakov. 

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď ja si to užívam a decká uvidia, že to nie je hra, ale že ma to skutočne a vyložene baví, pre nich je tá prirodzenosť radosti neodolateľná.“

Jitka Rosenová je česká zdravotná klaunka a zároveň lektorka, ktorá aj náš klaunský tím učí, ako komunikovať a klaunovať pre deti na psychiatrických oddeleniach. V podcaste sa dozviete, prečo pacienti na detských psychiatriách potrebujú  úplne iný prístup ako na iných oddeleniach, prečo je pre nich rešpekt a záujem najdôležitejší a ako možno využiť hudbu v komunikácii s nimi. Jitka prezradí tiež, čo je to divadlo typu „fórum“ a aký má význam pre spoločnosť.

VYPOČUJTE SI PODCAST

Narodila sa na Ukrajine, pochádza zo skromných pomerov a hoci chcela študovať umenie, pragmaticky sa rozhodla pre ekonómiu. V súčasnosti pracuje ako analytička v nadnárodnej spoločnosti. Na cestu spisovateľky sa dostala vďaka svojim dvom deťom. To ony jej priniesli do života témy o strachu, hneve a ďalších pocitoch a ona našla spôsob, ako im ich prostredníctvom príbehov zrozumiteľne vysvetliť. Tie mali úspech aj v jej okolí a preto začala písať knihy, ktoré dnes používajú pri terapii dokonca detskí psychológovia. Obľúbená autorka zatiaľ 6 kníh (určených nielen pre deti) Iryna Zelyk je hostkou našej Podnosky.

VYPOČUJTE SI PODCAST

 

„Tá 13-ročná baba nám napísala, že z nášho spoločného cirkusového týždňa bude čerpať ešte dlho. Že mala veľmi zlé obdobie a toto jej pomohlo aj v tom, že sa rozhodla, že chce, aby bola na tom sama lepšie.“

Jej kreativita a umelecká duša sa nezaprie ani pri náročnom a nezáživnom tabuľkovom plánovaní klauniád, z ktorého si urobila svoju zábavnú hru. Zuzka Gibarti je už 9 rokov zdravotná klaunka, ale aj regionálna koordinátorka východoslovenského tímu v Červenom nose. Okrem pravidelných zdravotných klauniád na detských oddeleniach nemocníc a v seniorských zariadeniach je aj súčasťou obľúbeného týždňového programu Cirkus Paciento. V Podnoske prezradí zaujímavosti z jeho zákulisia, ale aj to, čo ju počas neho najviac dobíja, dojíma a prečo má najradšej Cirkus na detských psychiatriách.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Máš niečo načítané, napozerané, videl si Rainmena a myslíš si, že toto nedáva zmysel.“

Zrazu mala pocit, že nastúpila na úplne iný vlak, než ten, ktorý si vybrala, keď sa vydávala. Ako sa jej a celej rodine podarilo vyrovnať s faktom, že mladšia dcéra má autizmus? Ako to zmenilo ich život a prečo je potrebné vybudovať si dôveru u autistického dieťaťa a ako pomáha v komunikácii vizualizácia? Aké sú mýty, ktoré sa o autistoch tradujú? Prečo je dôležité už v prvých rokoch života dieťaťa vytvárať správne rituály, najlepšie spolu so špecialistami? A aké sú úskalia diagnostiky aj života autistov a ich rodín? Osobnými skúsenosťami a  informáciami nabitý podcast s mamou autistky Paulínky a zároveň zakladateľkou združenia Spolu AUT Evou Petričkovou.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Človek príde na ten klaunský konkurz, že ide robiť humor. A to je najväčší trapas.“

Červený nos oslavuje dnes – 7. apríla – svoje devätnáste narodeniny. Hosťom našej Podnosky je Radomír Milič, jeden z našich prvých zdravotných klaunov, ktorých prijímal a zaúčal sám zakladateľ Červeného nosa Gary Edwards. Okrem iného sa dozviete, ako vyzeralo klaunovanie v začiatkoch Červeného nosa, s čím sa museli popasovať, ako bral zdravotných klaunov personál v nemocniciach, čo je to klaunský status a prečo občas zdravotný klaun potrebuje pauzu. Nechýba ani zamyslenie nad tým, dokedy možno byť zdravotným klaunom.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Moja kamarátka dostala šestku z diktátu. Pani učiteľka povedala, že päťka nevystihuje mieru jej pravopisných chýb. Dnes je z nej doktorka.“

Je dnes skutočne viac detí s poruchami učenia, ADHD či autizmom, alebo máme citlivejšiu diagnostiku? Prečo je inklúzia v školách dôležitá a aké sú jej úskalia? Ako možno pracovať s deťmi so špeciálnymi potrebami a prečo je dôležité podporovať ich silné stránky? Prečo by malo okolie pochopiť, že integrované deti nemajú výhody oproti ostatným žiakom, ale ide o kompenzáciu ich porúch? Aj na tieto otázky sa pokúsi odpovedať prezidentkou ocenená psychologička, výskumníčka i lektorka z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Magdaléna Špotáková v našej Podnoske.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Každý človek si vie osvojiť improvizačné zručnosti a techniky a posunúť vďaka tomu svoju osobnosť dopredu.“

Kurzy improvizácie sú stále viac žiadané. Má to viacero dôvodov a nie je to len pre ľudí, ktorí chcú hrať divadlo. Láďa Kos hovorí, že sa vďaka improvizácii cíti slobodnejšie a problémy vníma ako výzvy. Kamarát ho volá „inžinier ľudských duší“. Viac o improvizácii, ale aj o tom, ako pomáha vo firmách zlepšovať pracovné prostredie a popritom prinášať radosť deťom aj seniorom, prezradil v Podnoske tento lektor improvizácie, pracovný psychológ a profesionálny zdravotný klaun, ktorý k nám zavítal priamo z Ostravy.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď ti rodič ako dieťaťu bude hovoriť, že z teba aj tak nikdy nič nebude, tak tomu uveríš a nikdy z teba nič nebude.”

Je kouč, lektor, mentor, tréner, ktorý sa rozhodol pomáhať s osobnostným rozvojom mladým ľuďom, každoročne organizuje pre nich tábory s týmto zameraním. Dozviete sa, čo ho k tomu motivovalo, čo znamená koučovací prístup, aj to, že je dôležité brať tínedžerov ako seberovných. Počúvajte najnovšiu Podnosku s Michalom Baranom, ktorý hovorí, že nikdy nie je neskoro plniť si svoje sny. 

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Blbosti treba povyhadzovať zo života ako nepotrebné veci zo skrine"

Prečo cítil v spoločnosti Ladislava Chudíka šimranie v bruchu a akým typom ľudí je podľa neho dôležité obklopiť sa? Čo považuje za najkrajšie v živote, ako je prepojený so svojimi nadanými vnúčatami a čo robí pre svoje zdravie? O tom všetkom, ale aj o tom, čo robí pred predstavením a ako vznikala jeho nová biografická kniha, nám porozprával v novej Podnoske náš vzácny hosť - herec a pedagóg Franitišek Kovár.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Prekážalo mi, že Rómom nútime náš spôsob života, pričom my sa každý deň pýtame, či ten náš spôsob života je správny."

Začínal ako železničný výpravca, neskôr bol väzenským dozorcom, popritom vyštudoval vysokú školu a začal sa venovať oblasti sociálnej práce, neskôr aj supervízii a rôznym projektom v tejto oblasti. Okrem toho je vysokoškolským pedagógom, ale venuje sa aj téme marginálnych skupín. Prečo sa slovenským Rómom v Anglicku žije lepšie ako u nás a prečo je pre rómsku komunitu terénna práca dôležitá. Aké vzťahy vznikajú medzi väzňami a dozorcami a prečo považuje nastavenie pravidiel za najlepšiu psychohygienu pri každej náročnej práci. Počúvajte Podnosku s Tiborom Romanom.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Žena mi na kúpalisku hovorí: "Čo kukáš po tých babách?" Ja jej na to: "Pozri, tá má krivú panvu, tá má krivú chrbticu..."

Ako stereotypy, ktoré vykonávame, ovplyvňujú naše telo a čo s tým? Aká je história masérstva na Slovensku, aké metódy sa v súčasnosti využívajú a kedy masáž stráca efekt? Čo si všíma profesionálny masér (nielen) na ženách? To všetko sa dozviete v našej Podnoske s masérom, trénerom, učiteľom Dušanom Vavrovičom.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Vraj by som mal ako dôchodca sedieť na gauči a pozerať televízor. Ale ja nemám gauč ani televízor."

Jeho prvé klaunské návštevy v amerických nemocniciach boli súčasťou jeho študijného experimentu ešte v 70-tych rokoch. O 30 rokov neskôr začal zakladať organizácie zdravotných klaunov po Európe, jednou z nich bol aj Červený nos. Gary Edwards je profesionálny zdravotný klaun, vizionár, lektor, hudobník, skladateľ, maliar, spisovateľ, fundraiser, letec.... Všestranne nadaný a inšpiratívny Američan, ktorý sa  skôr považuje za Európana a 25 rokov žije v Čechách. Miluje život a aj po svojej 70-tke má stále chuť učiť sa nové veci a vôbec sa necíti ako senior. Hovorí, že prinášať radosť chorým deťom je výnimočná práca a preto aj zdravotní klauni sú výnimoční ľudia. My považujeme za výnimočného jeho a sme radi, že prijal pozvanie do našej Podnosky.

VYPOČUJTE SI PODCAST

 

„Najrozšírenejším povolaním na Slovensku je sudca. Každý vie posúdiť každého."

Obdobie pandémie a potom vojny ľudí zneistilo a nárast psychiatrických diagnóz je obrovský. Navyše nás sociálne siete veľmi odbrzdili a dovolíme si na nich hocičo, čo by sme si v osobnom kontakte nedovolili. Ako podporiť svoje duševné zdravie, prečo sa viac bojíme fantázie než reality a čo je to netflixtída. Aj to sa dozviete v našom podcaste so psychologičkou a supervízorkou Barborou Kuchárovou.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Ja nepoznám nič liečivejšie ako je humor." 

Vyštudovala dramaturgiu, známa je však skôr ako herečka, moderátorka, spisovateľka, influencerka, podnikateľka a mama. S Kristínou Tormovou sme sa v našej Podnoske rozprávali o všetkom možnom. Aj o tom, prečo má prezývku matka pluku, čo pre ňu znamená neobyčajné obyčajno, prečo nie je v pohode, ako ADHD a humor ovplyvňujú jej život a prečo je osud obľúbenej značky Koláčová neistý.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Silou to lieta vodorovne a my potrebujeme vertikálne.“

V rozhovore s našou úspešnou krasokorčuliarkou sa dozviete, ako sa trénujú skoky a dvíhačky, prezradí, aké to je mať za partnera na ľade brata alebo priateľa. Otvorene hovorí nielen o svojich športových víťazstvách na ľade, ale i o tom, ako sama vlastnou vôľou zdolala bulímiu. Dnes je z nej výživová poradkyňa a dá poslucháčom aj niekoľko dobrých tipov na zdravé stravovanie. Vypočujte si informáciami nabitú Podnosku s Oli Beständig.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Bavil ma internet, bol som kreatívny a spojilo sa to do odvetvia, ktoré medzitým vzniklo - digitálny marketing.“

Kedysi o ňom hovorili:  „To je ten chlapec, čo ťuká do toho internetu.“ Dnes je majiteľom významnej digitálnej agentúry, učí na vysokých školách a popritom nezištne pomáha neziskovkám efektívnejšie komunikovať na internete. Myslí si, že na TikToku budeme onedlho všetci. Hovorí, že digitálny marketing je oblasť, ktorá sa vyvíja tak rýchlo, že prináša približne 10 noviniek týždenne a už dávno nie je len doplnkovým nástrojom marketingových kampaní. Hosťom tejto epizódy PODNOSKY je digitálny marketér Peter Šebo.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Urobila som obrovský hysterický žiarlivostný výstup a všetci sa na tom smiali.”

Hoci má 36, podpisuje sa “Eva, srdcom senior”. Seniori v zariadeniach v rôznych kútoch Slovenska ju poznajú ako Oľgu Havranovú, učiteľku slovenčiny, ktorá miluje Ľudovíta Štúra. Deti v nemocniciach navštevuje ako doktorka Dialýza Odmeraná. Jej humor je občas sarkastický, ale stále láskavý. V Červenom nose okrem toho koordinuje programy Smiech nepozná vek a Prezuvky máme. Prečo má zdravotná klaunka Eva Okoličániová rada spoločnosť seniorov a prečo robí v zariadeniach hysterické scény sa dozviete v najnovšej Podnoske.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Nepodarilo sa mi odkomunikovať dušu tresky.“

Nie je vraj hercom na veľké javisko, robí mu dobre, keď diváka cíti. Humor sa preňho stal nástrojom na vyrovnávanie sa s nepríjemnými pocitmi, neuznáva však delenie na inteligentný a neinteligentný humor. Prečo ako influencer na sociálnych sieťach odmieta niektoré komerčné spolupráce a kedy k nemu prichádzajú najkreatívnejšie nápady. Nielen to nám v najnovšej Podnoske prezradil Števo Martinovič.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď máte dve, tak to už viete koordinovať, a potom už je to jedno." 

„Ja som vždy túžil po dodávke."

Obaja majú po štyri deti. Janka Sovičová koordinovala v minulosti bratislavský tím zdravotných klaunov a v súčasnosti koordinuje hladké fungovanie svojej rodiny. Hovorí, že rodičovstvo by sa malo vyučovať v školách. Lukáš Tandara o sebe tvrdí, že je skôr improvizátor a zdieľaný kalendár s manželkou nepotrebujú. Čo si myslia o trestoch a ako vnášajú svoju klaunskú prácu do výchovy? Dozviete sa v našom podcaste.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď rozprávam o práci zdravotných klaunov na stretnutiach s darcami, mám čo robiť, aby som sa nerozplakala." 

Do pozície riaditeľky fundraisingu Červeného nosa si ju vybrali samotní zamestnanci. Odvtedy je prácou Katky Kouřilovej získavať finančné prostriedky na to, aby združenie fungovalo. A to najmä prostredníctvom komunikácie a vzťahov s darcami. Pustite si novú PodNOSku so zaujímavou hostkou, ktorá odhalí, čo znamená tajomné slovo fundraising a v akých momentoch má pri svojej práci slzy v očiach.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Už aj 10 ročné dieťa vie načítať čierny, sarkastický aj ironický humor“

Spája ich nielen Červený nos a Podnoska, ale aj divadelná škola LUDUS a kreatívna práca s deťmi. Obaja sú herci, zdravotní klauni a milujú humor. Hranice svojich aktivít stále rozširujú. Katka sa naučila počas pandémie patinovať a Jakub masírovať. Prečo Jakub prirovnáva Katku k recyklačnej mašine a Katka Jakuba k pevnému stožiaru? A o čom je Katkina nová kniha, ktorá práve vychádza? Moderátori Podnosky sa v tomto dieli vyspovedajú navzájom.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Skôr ako som sa stal riaditeľom, bol som fanúšikom a darcom Červeného nosa. Klaunov som zažil aj so svojimi synmi.“

Hrával na basgitaru v metalovej kapele, takže mu nerobilo problém zabrnkať si so zdravotnými klaunmi na ukulele. Prečo sa stal výkonným riaditeľom Červeného nosa, čo presne je jeho úlohou a akú prezývku zaviedol pre červenonosú kanceláriu? To všetko prezradí v najnovšej epizóde PODNOSKY Milan Šagát.

VYPOČUJTE SI PODCAST

 

„Mám lepšie výsledky s ľuďmi cez online ako vo fitku."

Keď vyhorel z práce osobného trénera vo fitku, začal robiť tréningy online a počas pandémie získal veľa priaznivcov a klientov. Popri svojom úspechu motivátor a tréner Ján Landl nezabúda ani na dobročinnosť. Aký má názor na vegánstvo, box, či tanec pri tyči sa dozviete v najbližšej PodNOSke.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Ahaaa, ty si bol klaunovať...“

Herečka Dominika Morávková a zdravotný klaun (a multiinštrumentálny čávo) Janko Morávek nám porozprávali, prečo sa Dominika cíti byť súčasťou Červeného nosa a koho by chcela ako klaunka navštevovať. Dozviete sa, prečo ich dcéra niekedy naráža do steny, aj to, aké miesto má humor v ich manželstve, a že hudba je občas dôvodom ich hádky. Vypočujte si Podnosku s Morávkovcami.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Deti to berú ako hru a ani si neuvedomujú, že prišli na operačnú sálu.“

Viete, kedy sú na operačných sálach maškarné žúry a prečo sa zo sestričiek stanú brušné tanečnice? Ako môže klaun prekročiť červenú čiaru a sprevádzať pacienta až na operačný stôl? A akú úlohu hrajú pred operáciou rýchle šípy? Dozviete sa v tejto epizóde PODNOSKY.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Mám o jeden X-ový chromozóm menej než tí, pre ktorých je genetika."  

V detstve sníval, že bude genetikom. Nakoniec mu prirástla k srdcu pediatria a aktuálne sa pripravuje aj na atestáciu z urgentnej medicíny. Dozviete sa, prečo všetko, čo lezie, ide k chirurgovi a všetko, čo lieta, k pediatrovi. A bude reč aj o tom, ako by mohol vyzerať urgent v budúcnosti. Prišiel nám porozprávať pediater z urgentného príjmu JAKUB GÉCZ.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Keď ideš naplno, klaunovanie je ako vesmír."

Aký je to pocit, zazvoniť pri dverách bytu, kde býva rodina s nevyliečiteľne chorým dieťaťom? Dozviete sa v novej epizóde PODNOSKY, v ktorej náš skúsený kolega zdravotný klaun Milan Chalmovský porozpráva nielen o programe PREZUVKY MÁME.

VYPOČUJTE SI PODCAST

Tentokrát Katka s Kubom privítali herečku Oľgu Belešovú, ktorá sa venuje seniorom a témam s nimi spojeným. Ako im pomáha a prečo je dôležitý medzigeneračný dialóg? A ako sa pripraviť na starnutie? Odpovede na tieto otázky si vypočujete v novej epizóde PODNOSKY!

VYPOČUJTE SI PODCAST

V nemocnici sú zdravotnými klaunmi, doma manželmi. Hostia Edita Koprivčević Borsová a Tomislav Koprivčević porozprávajú svoj zaujímavý príbeh, v ktorom má miesto láska na prvý pohľad, cestovanie cez hranice (keďže Tomo je Chorvát), sny o bláznivej budúcnosti a tiež klaunská profesia, ktorá ich oboch napĺňa.

VYPOČUJTE SI PODCAST

Katka a Kubo privítali svojich klaunských kolegov Gabiku Rajniakovú a Michala Kucera, ktorí vám porozprávajú o svojich skúsenostiach zo slovensko-ukrajinskej hranice.

VYPOČUJTE SI PODCAST

„Každý máme zmysel pre humor. Niekto ho inak cíti a niekto si myslí, že ho nemá. Všetci ho máme, inak by sme neboli ľuďmi.“

V prvom diely Podnosky sa budú Katka a Jakub rozprávať s Pavelom Mihaľákom, zdravotným klaunom a umeleckým riaditeľom Červeného nosa.

VYPOČUJTE SI PODCAST

abaton-monitoring