Ako sa stať klaunom

Pri výbere zdravotných klaunov sme veľmi dôslední. Hľadáme ich pomocou workshopu, ktorý má aspoň tri kolá. Pomocou hier a improvizačných cvičení nájdeme tých uchádzačov, ktorí majú potenciál sa ďalej rozvíjať. To všetko má pod palcom náš umelecký riaditeľ v spolupráci s koučmi združenia. Keď prídu na rad posledné kolá, zapoja sa zahraniční lektori z medzinárodnej organizácie RED NOSES International, kam patríme aj my.

Klaunský tím

Svedomitá príprava klauna

Vek nad 23 rokov, dobrý zdravotný stav, vľúdny vzťah k ľuďom, empatia, chuť rozdávať radosť a umelecké nadanie – toto je nevyhnutné splniť, ak sa chce niekto stať profesionálnym zdravotným klaunom. Pre tých, ktorí uspejú vo výberovom workshope, máme pripravené školenia a umelecké vedenie. Vďaka nim budú pripravení na stretnutie s malými pacientmi. Na prvé návštevy nemocnice vyráža nový člen klaunského tímu v civile. Môže tak pozorovať skúsenejších kolegov v akcii. Neskôr si to vyskúša spolu s klaunskou dvojicou. A keď už je pripravený, ide šíriť dobrú náladu v páre. Vyžaduje si to však aspoň rok, aby sa oťukal a stal skúsenou súčasťou tímu.

Viac o klaunskej profesii

Zdravotný klaun pracuje na sebe počas celého pôsobenia u nás. To si spolu s návštevami v nemocniciach vyžaduje množstvo času, zdravotní klauni teda nie sú dobrovoľníci, ale klauniádám sa venujú profesionálne.

Radi by ste sa stali zdravotným klaunom či klaunkou? Približne raz ročne organizujeme konkurz do nášho klaunského tímu. Odporúčame sledovať náš Facebook, Instagram či túto stránku, kde nájdete aktuálne informácie. 

abaton-monitoring