Humor v práci - skúste týchto 5 tipov

Zažívate v práci stres? Alebo si chcete zlepšiť vzťahy s kolegami? Riešenie môže byť jednoduchšie, ako ste čakali – skúste humor! Dobre a schuti sa zasmiať na pracovisku, to prináša hneď niekoľko benefitov – poradíme vám, ako na to.

K tejto téme vám svoje odporúčania prináša aj profesionálny odborník na humor - zdravotný klaun Pavel Mihaľák, ktorý je umeleckým šéfom o.z. Červený nos Clowndoctors.

Humorom proti stresu

Humor je podľa psychológov zrelý obranný mechanizmus, ktorý účinne pomáha našej psychike zvládnuť a odľahčiť náročné chvíle. Preto je vhodné použiť ho práve tam, kde sa ľudia môžu dostať do stresových situácií – a takým prostredím je často aj naše zamestnanie.

„Práca je súčasť ľudskej existencie a bytia. A humor takisto. Spoločne musia fungovať. Kedy sa máme dobre v práci? Keď sa v práci dobre cítime, lebo sme sociálne bytosti, a keď nám práca dáva zmysel. Humor prináša ľudskosť – je to náš najsilnejší štít proti stresu, ale aj bolesti a utrpeniu, čo my, zdravotní klauni, najlepšie poznáme z nemocníc,“ podotkol Pavel Mihaľák.

Keď sa najbližšie ocitnete pod tlakom, majte na pamäti, že práve teraz je vhodná chvíľa vypustiť paru a nájsť niečo, na čom sa dá zasmiať. Uľaví sa vám, aj vašim spolupracovníkom.

Zažartujte si so šéfom

Nie každé pracovisko sa na prvý pohľad môže zdať ako vhodné miesto pre humor. Vo veľkých firmách, kde funguje výrazná hierarchia, môže byť pre niektorých predstava žartovania s vlastným šéfom poriadne sci-fi. Napriek tomu sa to oplatí skúsiť. Prečo? Svoj pohľad vám prináša Pavel Mihaľák.

„Ja som rád, keď so mnou žartujú všetci, ktorým som šéfom, keď si zo mňa robia srandu. Pre mňa je to znak toho, že môžu, že sa neboja. To znamená, že sa cítia buď pozitívne dobre, alebo sa potrebujú trochu uvoľniť, niečo ich trápi a obrátia to na žart. Druhá vec je, že máme rôzne typy šéfov. Sú šéfovia, ktorí sú veľmi direktívni, alebo hierarchicky silno založení. Ale aj u najviac direktívneho šéfa, aj tam patrí humor, či už z jeho strany, alebo smerom k nemu. Humor však musí byť neškodný, žartovať môžem vtedy, ak viem, že sa to nedotkne šéfa a že to neublíži spätne mne. Je to o vnímaní, musíme vedieť ľudí vnímať komplexne, nielen v tom danom momente."

Pozor na sarkazmus

Humor má so sebou prinášať pozitívne emócie - preto je dôležité používať ho tak, aby nikomu neublížil.

„Treba pochopiť, čo vlastne humor je,“ vysvetľuje Mihaľák. „Ja to mám zadefinované tak, že sa musia stretnúť tri podmienky, aby vznikol humor. Po prvé, humor nesmie nikoho zraňovať. To znamená, že každý účastník humoru sa musí cítiť bezpečne. Po druhé, humor musí niečo porušiť. Musí prísť niečo neočakávané. To je ako princíp vtipov. Vtip je smiešny preto, lebo zápletka sa vyvinie v niečo, čo nečakáme. Tretia podmienka je, aby tie prvé dve fungovali súčasne. Ak sú tieto tri faktory splnené, myslím si, že sa dá robiť humor z hocičoho.“

Sú aj špecifické typy humoru, ktoré treba používať naozaj citlivo. Patrí medzi nich čierny humor a sarkazmus.

„Čierny humor veľmi dobre funguje v nemocniciach či v ťažkých zamestnaniach. Tam môže byť čierny humor liečivý a ozdravný, najmä vo vážnych situáciách – dozvieme sa ťažkú diagnózu, prídeme o niekoho, alebo môžeme prísť o časť tela. Pomôcť môže aj pri dlhodobých psychických traumách, ktoré zažívajú učitelia, psychiatri, lekári na onkologických oddeleniach. Aj zo sesterne často lietajú čierne vtipy. Ale musia lietať tak, aby to neublížilo tomu, koho sa to týka. Čierny humor musí byť použitý tak, aby nikoho nezranil. Ďalší typ humoru, ktorý by som chcel vypichnúť, je sarkazmus. My ako klauni sarkazmus nepoužívame, hoci niektorí klauni môžu mať trošku sarkastický charakter. Sarkazmus má pre nás informatívnu stránku – je to informácia, že niečo nie je v poriadku s človekom, ktorý sarkazmus použil. Či už voči nám, alebo voči situácii, v ktorej sa ocitol. Netreba to naspäť ping-pongovať, skôr si to uvedomiť, že toho človeka niečo trápi. A možno komunikáciou sa dá prejsť humorne iným, jemnejším štýlom humoru k tomu, aby sme mu dokázali pomôcť.“

Podporte humorom kreativitu a produktivitu

Zoznámte sa s rovnicou: Ha + ha = aha! Humor môže podporiť kreatívne myslenie, pomáha nám pozrieť sa na veci z novej perspektívy, do pracovnej atmosféry prináša ľahkosť, ale aj odvahu prejaviť svoj nápad a názor. Môžeme ho využiť napríklad pri pracovnom brainstormingu. Keď v práci používame humor, podporíme tým aj celkovú produktivitu – inšpiruje nás k novým nápadom, prináša príjemnejšiu pracovnú atmosféru a nadšenie pre to, čo robíme. Do práce, kde sa môžeme schuti zasmiať, sa nám bude chodiť každý deň oveľa ľahšie.

Začnite sebou

Hovorí sa, že kto si vie uťahovať sám zo seba, má postarané o doživotnú zábavu. Ak si dokážete vystreliť zo svojich nedostatkov, alebo zo situácií, ktoré sa vám stali, druhým dáte nielen dôvod na dobrú náladu, ale budú sa k vám cítiť bližšie, pretože nikto z nás nie je dokonalý. Obávate sa, že nemáte zmysel pre humor? Chce to len prax a chuť skúšať. Odporúčanie zdieľa Pavel Mihaľák:

„Vtipy, príbehy s humorom, ale aj hry, cvičenia, rozcvičky sú vítané. Každý má zmysel pre humor, len to teba cibriť a uvoľniť sa. Musíme humoru nechať otvorené dvierka, dovoliť mu vojsť do našich životov a nebáť sa, že mi ohrozí moju výkonnosť, môj status, čokoľvek. Napríklad typický suchý anglický humor používa aj kráľovská rodina, lordi, baróni. Humor tu má svoje miesto – veď sme ľudia.“

 

© ČERVENÝ NOS Clowndoctors
Zdroj: www.forbes.com

abaton-monitoring