Keď je operácia na smiech

02.marca 2023

Foto: Peter Coch

Všetky deti sa radi smejú. Ale už ste niekedy videli, aby sa smiali deti pred dverami operačnej sály?

Niet sa čo diviť, veď ich na operáciu odprevadia zdravotní klauni. Tí vedia, ako premeniť strach a smútok na radosť a smiech. Poďte sa s nami pozrieť na jedno doobedie na detskej chirurgii v Banskej Bystrici, ktoré bolo úplne iné, ako by ste čakali. Ordinovala totiž doktorka Frčka Strelená.

Je sedem hodín ráno a v nemocničných izbách na operáciu čakajú deti s rodičmi. Nervozita sa dá krájať - práve preto je tu však naša odborníčka s červeným nosom. Doktorka Frčka Strelená postupne navštívi každú izbu s jasným cieľom - aby sa deti, ale aj ich rodičia vďaka humoru a smiechu úplne zabudli báť. 

Venujte 2% z dane pre detský smiech

S klaunom až na sálu

Denis rýchlo pochopí, že táto klaunská doktorka ho neprišla vyšetrovať, pichať injekcie alebo brať krv. Nemusí sa báť - jej nástroje sú ukuele a gumená pískacia sliepka, ktorá vždy zapíska v tom najprekvapivejšom momente. O chvíľu sa už Denis usmieva a o ďalšiu chvíľu sa schuti smeje. Rovnako aj jeho mamička. Rodičom veľmi odľahne, keď vidia svoje choré a utrápené dieťa smiať sa a neraz ich to dojme k slzám.

Ide sa na operáciu a Frčka v tom Denisa nenechá samého. Spoločne kráčajú chodbou, vezú sa výťahom a rozlúčia sa až pred dverami operačnej sály. Pozitívne účinky prítomnosti klauna pred operáciou potvrdil aj výskum, ktorý realizovali naši českí kolegovia z organizácie Zdravotní klaun v spolupráci s odborníkmi v pražskej nemocnici FN Motol.

Zdravotní klauni zo združenia Červený nos Clowndoctors už viac ako 18 rokov prinášajú smiech deťom do slovenských nemocníc. Pozrite sa, čo sa minulý rok podarilo vďaka vašej podpore.

Foto: Peter Coch
Foto: Peter Coch

Prebudenie z anestézie

Na jednej z izieb sa práve prebúdza dievčatko po zákroku. Doktorka Frčka Strelená sa postará o to, aby bolo zobudenie čo najpríjemnejšie. Mnohé deti znášajú anestéziu ťažko, plačú, sú zmätené a ubolené. Jemná pieseň zahraná na ukulele dokáže priniesť tak potrebnú úľavu. Úsmev, ktorý sa mihne tvárou dieťaťa, sa potom javí ako skutočný zázrak. 

Keď v ten deň doktorka Frčka končí svoju službu, nesie si v srdci spomienky na mnohé takéto zázraky. Spomienky na rozosmiate tváre detských pacientov a rodičov jej vždy pripomenú, aký veľký to má zmysel.

Venujte 2% z dane a prineste deťom v nemocniciach smiech a radosť vo chvíľach, kedy to veľmi potrebujú.

postup na darovanie 2%

abaton-monitoring