Uľahčite vašim deťom návrat do školy

Nejeden školák si povzdychne, keď sa blíži koniec augusta a rodičia vyberú zo skrine školskú tašku, knihy a zošity. Najmä pre tých menších je náročné zasadnúť do školských lavíc a nastaviť myseľ na sústredenie, povinnosti a úlohy. Ako deťom prechod z leta do školy uľahčiť?


Nastavte denný režim

Počas leta menej dbáme na to, aby deti chodili spať v rovnakom čase. Stmieva sa neskôr, ráno netreba vstávať do školy a tak sa môže ľahko stať, že sa deťom spánkový režim posunie. Myslite na to skôr, ako príde prvý školský deň. Skúste deti postupne navyknúť na to, že si treba ísť ľahnú skôr. V opačnom prípade môžu byť v škole unavené, čo sa môže prejaviť na problémoch so sústredením či dokonca zhoršenými školskými výsledkami.
 

Hovorte s deťmi o škole

Hoci väčšina detí počas prázdnin nechce o škole ani počuť, je dôležité s nimi túto tému otvoriť. Pripravte s vašimi deťmi školskú tašku aj všetky potrebné pomôcky. Vysvetlite im, že príchodom školy zábava nekončí – stretnutia s kamarátmi, hry a aktivity vonku môžu pokračovať aj popri školy, napríklad formou krúžkov. Urobte z návratu do školy udalosť, či dokonca malú oslavu. Čím menej sa téme „škola“ budete vyhýbať, tým prirodzenejší bude pre deti návrat do lavíc.

Prežite jeseň v zdraví

Príjemné slnečné dni nahradí v jesenných mesiacoch sychravejšie počasie. Hoci majú mnohí rodičia tendenciu obliekať deti do teplého oblečenia, nie vždy to je správna voľba. Radí pediatrička Katarína Šimovičová.

„Často sa v ambulancii stretávam s tým, že rodičia už v októbri oblečú deťom dve-tri tričká, sveter a pančuchy pod nohavice. Pritom imunita sa u detí buduje práve miernym otužovaním. Deti treba obliekať skôr ľahšie, prípadne zobrať jednu vrstvu oblečenia do rezervy a deti v prípade potreby preobliecť.“


Športom k zdraviu

K zdraviu vašich detí prispeje aj dostatočné množstvo pohybu. Primerané športovanie navyše priaznivo pôsobí aj na psychiku detí, ale aj dospelých.

„Šport je nielen zdravý, je to aj cesta k lepšiemu zvládaniu emócií, aj tých negatívnych. Deti nemusia podávať výkony na úrovni olympionikov. Stačí, keď bicyklujú, plávajú, alebo si nájdu inú aktivitu, ktorej sa venujú pravidelne. Pri športe prekonajú samých seba. To je to dôležité,“ dodáva pediatrička Katarína Šimovičová.

Foto: pexels.com

abaton-monitoring