Čo si zbaliť do nemocnice

Čaká vás pobyt v nemocnici alebo potrebujete zbaliť do nemocnice svoje dieťa či iného vášho blízkeho? Prečítajte si, na čo by ste nemali zabudnúť pri balení. Keďže v nemocnici budete mať k dispozícii len malú skrinku, nebaľte si polovicu domácnosti ani veľký šatník. Myslite len na to najnevyhnutnejšie, v nemocnici toho nepotrebujete veľa.
 

Do nemocnice si vezmite potrebné doklady a dokumentáciu

Na doklady určite nazabudnite - potrebujete hlavne občiansky preukaz a kartu poistenca, ale aj vašu zdravotnú dokumentáciu s výsledkami vyšetrení a v prípade, že ide o plánovanú hospitalizáciu, sa vyžaduje aj odporúčanie na hospitalizáciu. Môžu sa vyžadovať  aj nasledovné doklady: doklad od PN od ošetrujúceho lekára, preukaz ZŤP (ak sa vás to týka) a potvrdenie o zbavení spôsobilosti na právne úkony (ak bolo vystavené).

Hygienické potreby len základné

Určite si zbaľte hlavne hygienické pomôcky - zubná kefka, pasta, šampón, sprchový gél, hrebeň, uteráky, deodorant. Muži by nemali zabúdať na holenie, ženy na hygienické vložky. Hodiť sa môže aj antibakteriálny gél na ruky, toaletný papier a vreckovky. V prípade, že vás čaká operácia, môžete sa sami vopred oholiť na operovanom mieste – v tom prípade nezabudnite na žiletku.

Do nemocnice si zbaľte čo najpohodlnejšie oblečenie

Čo sa týka oblečenia nezabudnite na dostatočné množstvo spodnej bielizne, pyžamo (radšej viac než jedno), župan, alebo domáce oblečenie a prezuvky. V zime sa môže hodiť deka, v lete vejárik alebo ventilátor na baterky. Oblečenie, v ktorom prídete, vám obvykle odložia.

Strava a nápoje - pre istotu

Nie každému vyhovuje nemocničná strava. Zoberte si pre istotu pár diétnych potravín – napríklad piškóty, ryžové chlebíky, jogurt... v závislosti od vašej predpísanej  diéty. Na pitie je najideálnejšia bezbublinková voda vo vyhovujúcej fľaši s možnosťou pohodlného pitia.

Lieky si zbaľte, ale konzultujte s lekárom v nemocnici

Nezabudnite na lieky, ktoré užívate pravidelne - či už na alergiu, hormonálne tabletky, probiotiká a pod. Poraďte sa s lekárom, ktoré z nich máte užívať aj počas pobytu v nemocnici.

Aby vám nebolo v nemocnic smutno ani dlho

Ak sa bojíte, že vám bude smutno, vezmite si nejaký svoj obľúbený predmet, vankúšik či fotku, ktoré vám pripomenú domov a rodinu. Zoberte si aj krížovky, časopisy, obľúbenú knihu, prehrávač hudby či karty a pod., aby vám čas ušiel rýchlejšie. Ak nosíte okuliare na čítanie či pozeranie televízie, nezabudnite ich pribaliť. Hodiť sa môže aj malá baterka a slúchadlá na uši.

Mobil si zbaľte do nemocnice, ale...

Kľudne si vezmite aj mobilný telefón či notebook/tablet, ale rešpektujte predpisy nemocnice: mobilný telefón/iné digitálne zariadenie sa totiž nesmie používať na jednotkách intenzívnej starostlivosti, na rádiodiagnostickej klinike, na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny a na ďalších vyznačených miestach, kde by mohol ohroziť správny chod životne dôležitých prístrojov.

Nebaľte určite do nemocnice cennosti

Všetky cenné veci, šperky, peniaze, bankové doklady a vkladné knižky a podobne. Ak Vás hospitalizujú nečakane a niektoré z cenných vecí máte pri sebe, radšej ich nechajte odložiť do nemocničného trezora.

Čo zbaliť dieťaťu do nemocnice

Dieťa bude potrebovať podobne ako aj dospelý pacient, viac kusov pyžamka, papučky, spodnú bielizeň, župan či príjemné a obľúbené domáce oblečenie, hygienické potreby, uterák, osušku, toaletný papier, hygienické vreckovky. Potešiť môže aj vlastný tanierik a príbor.

Malým deťom vezmite tiež cumeľ, fľašu alebo pohárik, plienky, vlhčené utierky a iné prebaľovacie či bábätkovské pomôcky podľa aktuálnej potreby.

U detí je zvlášť dôležité zbaliť im veci na spríjemnenie dlhých chvíľ - obľúbené hračky, hry a knižky, prípadne u väčších detí mobilný telefón alebo tablet.

Ak budete dieťa v nemocnici sprevádzať, zbaľte si oblečenie a osobné veci aj pre seba. Nezabudnite ani na lieky pre dieťa či pre seba, ak ich pravidelne užívate. A aj v tomto prípade sú dôležité doklady od kartičky poistenca cez všetky potrebné lekárske správy a dokumentáciu.

Zábavu pribalíme do nemocnice my - zdravotní klauni

Aby ušiel deťom čas v nemocnici rýchlejšie a príjemnejšie, aby sa odpútali od smútku, strachu a úzkosti, prichádzajú za nimi pravidelne zdravotní klauni. Každá nemocnica či oddelenie má svoj vymedzený čas, kedy tam chodia na vizitu zdravotní klauni, ktorí si nosia so sebou špeciálnu výbavu - humor, smiech a zábavu. Kedy klaunov stretnete v tej vašej nemocnici, kde je práve hospitalizované vaše dieťatko?

abaton-monitoring