Smiech namiesto anestézie

01.decembra 2022

Päťročná Dorotka si toho za svoj krátky život zažila viac, ako by si ktokoľvek z nás vedel predstaviť. Na dlhý čas musela vymeniť domov za nemocničnú izbu na onkológii.

Svet ohraničený stenami nemocnice, choroba i náročná liečba si vybrali svoju daň. Dorotka sa uzatvorila pred svetom a takmer nekomunikovala. Až zdravotným klaunom sa ju podarilo rozosmiať. Ba čo viac, Dorotka aj vďaka veselej klaunskej návšteve zvládla vyšetrenie, ktoré je pre malé deti extrémne stresujúce, prvýkrát bez narkózy.

„Práve sme sa chystali na magnetickú rezonanciu, keď sa vo dverách zjavil doktor Žinčica. Dorotke sa rozžiarili očká. Doktor Žinčica navrhol, že nás na vyšetrenie odprevadí. A to bolo niečo úplne úžasné. V minulosti som ju vždy musela nosiť na rukách na takéto vyšetrenie, teraz kráčala sama. Veselá a rozosmiata sa bavila s doktorom Žinčicom.
Brnkala na jeho ukulele, spievala, rozprávala sa s ním. Jav, s ktorým sa Vaši klauni stretávajú bežne. Pri mojej Dorotke to však bežné nie je. Najlepšie bolo, že Dorotka zvládla toto vyšetrenie prvý raz bez anestézie a dokonca povedala, že to nič nebolo. A na tom má zásluhu najmä doktor Žinčica. Milá klaunská spoločnosť pomohla i mne, pretože som vďaka nej zabudla na svoju nervozitu," spomína Dorotkina mamina.

Pošlite radosť deťom ako Dorotka

Očami zdravotného klauna

Odprevádzanie detí na operáciu či náročné zákroky je súčasťou práce zdravotného klauna Milana Chalmovského alias doktora Žinčicu. Na Dorotku si veľmi dobre pamätá...

„Najhoršie je čakanie na vyšetrenie. S Dorotkou som vtedy strávil asi 15 minút na chodbe pred čakárňou. Maminka odovzdala papiere a my sme sa zabávali. Deti cítia, že sa ide niečo diať. Vtedy potrebujú podporu niekoho, kto je zvonka, ale zároveň známy – nás, zdravotných klaunov, poznajú, chodíme na onkológiu stále, sme starí známi, kamoši. Deti z onkológie vedia, akým spôsobom sa spolu bavíme, nahrávajú nám a už je to taký až kamarátsky vzťah. Tak si spolu s Dorotkou „fórikujeme“, maminka si môže oddýchnuť, lebo dieťa sa zabáva so mnou. Keď už išli na vyšetrenie, aj maminka bola viac zrelaxovaná, aj Dorotka bola veselá. Išla na vyšetrenie s tým, že to zvládne, že má tú odvahu, lebo sa nestihla strachovať a vidí, že aj maminka je uvoľnená. Matky s deťmi, hlavne keď sa ide niečo diať, sú veľmi prepojené. Deti veľmi cítia, keď sa deje niečo s mamkou. Preto je psychický stav dieťaťa, ale aj maminky veľmi dôležitý," - povedal zdravotný klaun Milan Chalmovský.

Deti, ktoré sa v nemocnici liečia dlhé týždne, musia denne čeliť bolesti, osamelosti a strachu. Každý deň na ne čaká množstvo výziev a vyšetrení. Smiech však dokáže zázraky. Staňte sa i Vy ich súčasťou. Vaša pravidelná podpora umožní zdravotným klaunom častejšie s humorom sprevádzať choré deti v nemocnici na ich neľahkej ceste. 

abaton-monitoring