Smiech nad zlato

14.novembra 2022

Foto: Katarína Bezáková (Varga)

Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna rodina. Jedného krásneho dňa, koncom zimy, sa v dome ozval požehnaný plač bábätka. Šťastie nemalo konca kraja. Netrvalo však dlho a osud rodine uštedril tvrdú ranu v podobe vážnej a nevyliečiteľnej choroby ich synčeka. Rodičia si veľakrát vypočuli z úst lekárov slová, ktoré žiadny rodič nechce počuť, no oni sa nevzdali a vytrvalo bojovali za Martinkove šťastie.

Hľadali v lese, pri rybníkoch, na kopcoch i v dolinách, no nájsť liek na smútok a trápenie bolo veľmi ťažké. V kráľovstve SLOVEnsko našťastie nebola núdza o ľudí ochotných nezištne pomáhať. A tak, keď sa tichá túžba po povzbudení dostala do tých správnych uší a nosov, do domu jedného dňa vstúpili zdravotní klauni. Na tvári sa im hrdo týčil čarovný červený nos, ktorý dokáže zázračne zlepšovať náladu. A naozaj. V rodine sa opäť rozozvučal Martinkov zvonivý smiech a mamine oči sa naplnili nádejou. Odvtedy pretieklo Dunajom veľa vody a dnes sú to už štyri roky, čo zdravotní klauni navštevujú Martinka a prinášajú povzbudenie, radosť, smiech a nádej celej rodine. Z veselej klaunskej návštevy tak môžu čerpať energiu a silu aj v okamihoch, keď im do smiechu veľmi nie je.

Prispejte a darujte smiech

Slzy smiechu

Nie všetky rozprávky v našich životoch majú šťastný koniec, ale humor a smiech sú tými najlepšími zbraňami, ktoré pomôžu poraziť zlú náladu, a slzy smútku sa razom premenia na slzy smiechu.

Na Slovensku je veľa rodín s deťmi v dlhodobej domácej alebo paliatívnej liečbe. Chorobou dieťaťa trpí celá rodina a dôvody na smiech sú vzácne a cenné viac ako zlato. Pretože pohľad na smejúce sa dieťa prináša nádej. Pomôžte rodinám, ako je tá Maťkova. Vďaka Vášmu daru môžu aspoň na okamih zabudnúť na bolesť a trápenie a môžu si naplno užívať neobyčajne obyčajnú a rozprávkovo krásnu detskú radosť.

FOTO: Katarína Bezáková (Varga)

Foto: Katarína Bezáková (Varga)
abaton-monitoring