Humor pomáha seniorom prekonať osamelosť

06.decembra 2022

Ilustračná foto

Seniori potrebujú dôvody na radosť.

Preto seniorské zariadenia pravidelne navštevujú profesionálni zdravotní klauni. Toto sú príbehy o humore, ale aj o potrebe ľudského kontaktu a radosti zo života.

Pani Eva žila aktívny život. Milovala svojho manžela, prácu, cestovanie. Dnes už na svoju lásku iba spomína. Dopravným prostriedkom kraľuje vozíček. Exotiku neznámych krajín vystriedala jedna izba.

Keď sa otvoria dvere a ona zbadá, že dnu vchádzajú dve osoby s červenými nosmi, oči sa jej rozžiaria nadšením. „Tak rada vás zase vidím. Neuveríte, dnes sa mi o vás dokonca snívalo! Vy ste krásni! Ako sa máte? Čo je nové vonku?“ vychrlí na klaunov gejzír otázok. Obaja jej odpovedajú naraz, každý za seba, nedarí sa im nájsť chvíľu, keď bude hovoriť len jeden, aby im bolo poriadne rozumieť. Eva sa na nich smeje. Keď sa konečne dohodnú, kto bude hovoriť prvý, jeden po druhom sa jej zveria s tým, čo ju zaujímalo. A pridajú aj pesničku o láske. Len pre Evu.Ich humor, hudba a spoločnosť ju vytrhnú z bežného dňa plného rovnakých činností. „Mali by ste chodiť častejšie!“ povie rozhodne na rozlúčku.“Ste príma!“

Darovať viac radosti seniorom

Má to zmysel

Zdravotní klauni prinášajú smiech a radosť nielen deťom v nemocniciach, ale pravidelne navštevujú aj seniorov v seniorských zariadeniach. O tom, že seniori humor veľmi potrebujú, hovorí zdravotná klaunka Eva Okoličániová.

„Návšteva zdravotných klaunov seniorov osvieži, prinesie im do bežného dňa humor, hudbu, objatie aj spomienky. Keď má človek nadhľad a zachová si zmysel pre humor, ľahšie prekonáva rôzne životné úskalia. Smiech má zmysel v každom veku.”

Návšteva zdravotných klaunov je nielen o humore a smiechu, ale aj o pohladení, rozprávaní a obyčajnej ľudskej blízkosti, ktorá seniorom veľmi často chýba. 

„Vždy sa tešíme, keď staršieho človeka rozosmejeme. O to viac, keď na začiatku našej návštevy nebol radostne naladený a počas nej sa nám podarí priviesť ho iné myšlienky, zlepšiť mu náladu, dodať energiu, zmeniť atmosféru v izbe. A vtedy si človek povie – má to zmysel!,“ uzatvára zdravotná klaunka.

Pomôžte prinášať viac radosti seniorom vo chvíľach, kedy to potrebujú. Prispejte a darujte úsmev.

abaton-monitoring