Nájdime v sebe hrdinov

16.novembra 2020
  • Príbehy
foto: Katarína Bezáková

Klaunské motto: „Keď ti dochádzajú sily, vždy môžeš objaviť superhrdinu v sebe, alebo vedľa seba“ bolo hybnou silou jedného z našich Cirkusov Paciento. Deti na niektorých onkologických a psychiatrických oddeleniach sa mohli tešiť z tohto obľúbeného celotýždňového programu plného malých zázrakov.

Klauni s hospitalizovanými deťmi od pondelka trénujú klaunské čísla, aby sa v piatok stali hviezdami veľkého cirkusového predstavenia priamo na oddelení.

Sestrička Bodka sa s Vami podelila o príbeh princeznej Stelky, ktorá našla v sebe silu, aby počas takého zázračného týždňa naučila lietať vtáčika.

Princezná Stelka

Pri návšteve Stelkinej izby sme jej predviedli, ako pracovať s naším špeciálnym cirkusovým vtáčikom. Nevidiac ako, ďalšie dni nám Stelka predvádzala nami doteraz nepoznané cviky! Jej energia bola veľmi sústredená. Vtáčik lietal z prstu na koleno, z kolena na lakeť a napokon na špičku palca na nohe. Na každej časti tela dokázala vtáčika nielen udržať, ale aj rozkývať, akoby naozaj lietal. Ekvilibristika fungovala. Pomysleli sme si: „Je to dieťa, ktoré každý deň oživuje hmotu priamo pred nami.“ V jednu chvíľu sa dokonca odvážila na vtáčika jemne zapískať. O pár sekúnd prileteli dva ďalšie vtáčiky. Hrali sme sa na to, že Stelka ich musí kŕmiť, starať sa o ne a naučiť ich to, čo naučila toho prvého. Pomedzi cviky s vtáčikmi jedla obed a upíjala si z malinovky. Všetko s pokojom dospelej osobnosti. Vyžarovala pokoj, sústredenie, silu a odhodlanie. Pomalosť jej svedčala. Napokon v deň vystúpenia Stelka so svojimi skrotenými vtáčikmi krotila nielen chvíľami príliš bujaré publikum, ale aj nás. V našich očiach je vtáčie dievča... Princezná meditácie a pokoja.

Mariana Bódyová / sestrička Bodka

Foto: Peter Važan

Spoločne tvoríme poslanie

Tento rok bol pre nás všetkých iný, ako predošlé. Aj Cirkus Paciento sa nezaobišiel bez ochranných rúšok, zvýšenej hygieny a dodržiavania pandemických opatrení. O to viac sa tešíme z každého úsmevu, ktorý sme mohli priniesť na tváre detských pacientov.

‚‚Máme veľkú radosť, že aj tento rok sa v našej liečebni program Cirkus Paciento mohol uskutočniť a dobrá tradícia sa neprerušila. Chceli by sme Vám všetkým, najmä zdravotným klaunom poďakovať a oceniť, že sa deťom venovali a to aj v náročných podmienkach za sprísnených hygienických opatrení. Vážime si čas a energiu, ktoré ste nám venovali. Budeme sa tešiť na ďalšiu spoluprácu.‘‘

MUDr. Rušinová, lekár DPL n.o. Hraň.

Iba vďaka vašej pomoci je to možné. Ďakujeme, že spoločne tvoríme poslanie pomáhať a prinášať smiech.

Podporte nás

abaton-monitoring