Deti v nemocniciach sú najväčší superhrdinovia

13.decembra 2023
  • Príbehy

Ak dovolíte, začnem zhurta. Som doktor Špenát. Áno, viem, asi to nie je veľmi hrdinské meno pre zdravotného klauna, ktorý chodí rozveseľovať deti do nemocníc. Možno lepšie by znelo doktor Pečené kura alebo doktor Čokoládová torta. Ale keď ja tak milujem špenát. Odporúčam ho každému. Naozaj! Ak žijete v meste a máte pocit, že je okolo vás málo zelene, len si dajte plný tanier voňavého špenátu a hneď vám bude veselšie. Deti v nemocniciach by vám vedeli hovoriť. Jedno stretnutie s doktorom Špenátom a už im svieti úsmev od ucha k uchu.

Ako minule. Bol som klaunovať v nemocnici v Komárne. Ešte sme ani poriadne nezačali našu klaunskú vizitu, keď sme počuli z vyšetrovne veľký plač. Vošli sme dnu zistiť, či môžeme pomôcť. Na lôžku ležal asi šesťročný chlapec, vystrašene kričal a rukami mával na obranu. Otecko sa ho usiloval všemožne upokojovať, keď sa mu doktor neúspešne pokúšal zaviesť infúziu. Podišiel som až k chlapcovi a začal som fúkať bubliny z bublifuku: „Toto sú magické bubliny, kto ich zje, dostane superodvahu a supersilu,“ zahlásil som. Praskol som bublinu, ktorá sa ku mne nebojácne priblížila a striasol som sa, akoby na mňa prešla zázračná mágia z bubliny. Chlapec natiahol ruku a tiež praskol jednu bublinu.
„Páááni, ty máš neuveriteľné reflexy! Ty budeš asi Spiderman,“ povedal som a chlapec na mňa vypleštil oči.
„Spiderman? Naozaj?“ spýtal sa jemným hláskom.
„Jasné. Ty si Spiderman. Pán doktor je Ironman, keď má ten kovový fonendoskop. A ja som Hulk. Nie som síce zelený ako on, ale pozri na moje supersvaly.“

Doktor súhlasne a s vážnou tvárou prikývol a chlapec, zjavný fanúšik superhrdinov, sa usmial. Neprestával som bublifukovať a každé chlapcove prasknutie bubliny doprevádzalo hlasné písknutie gumenej sliepky, ktorá mi nedbalo vykúkala spod pazuchy. Chlapec sa chichúňal, až úplne zabudol na to, že sa bojí ihiel a ani si nevšimol, ako a kedy mu sestričky zaviedli infúziu. Sestrička na mňa vďačne žmurkla a potíšku šepla: „Ste super.“

Jasné, že sme super, pomyslel som si, veď máme supersmiechuplné poslanie. Ale najväčším superhrdinom je pre mňa aj tak ten malý chlapček. A ďalšie deti, ktoré denne vídavam v nemocniciach bojovať s chorobou i nepríjemnými vyšetreniami. A aj napriek tomu sa dokážu s nami smiať.

Darujte deťom supersmiech. Je to možné iba vďaka vašej podpore.  

Darovať teraz

abaton-monitoring