Bezhraničná láskavosť

25.decembra 2023
  • Príbehy

sestrička Šťastná má na humor NOS

Jednou z vecí, ktorá reprezentuje zdravotného klauna, je ho klaunské meno. Vymyslieť si také, ktoré vás bude vystihovať a podčiarkovať váš klaunský charakter, nie je jednoduchá úloha. Volám sa Kristína Šťastná, a tak bolo hneď jasné, že sa deťom v nemocniciach budem predstavovať ako sestrička Šťastná

Veď čo už môže byť krajšie, ako keď šťastie prináša smiech. A to aj napriek tomu, že v nemocniciach sa ocitajú deti často vďaka nešťastným náhodám. Dnes by som sa s Vami chcela podeliť o príbeh, ktorý ma hlboko zasiahol. Je to príbeh o láskavosti, ktorá nepozná hranice a búra jazykové bariéry.

Život sa častokrát meria na sekundy. Niekedy stačí naozaj jediná sekunda či dokonca stotina sekundy, ktorá rozhodne o osude celej rodiny. Tragická dopravná nehoda, pri ktorej zahynul otec rodiny a mamina sa ťažko zranila, poslala do nemocnice tri malé deti. Práve v ten deň som klaunovala na oddelení detskej chirurgie a spočiatku sa zdalo, že to bude štandardný deň plný smiechu detí, ktoré navštívim. Oddelenie sa však zrazu naplnilo ťaživou atmosférou. Všetci sa snažili upokojiť tri vystresované deti, ktoré zažili obrovskú traumu. Situáciu navyše komplikovala jazyková bariéra, pretože deti rozprávali po nemecky. Ani si neviem predstaviť, aké náročné to pre ne muselo byť. Ocitli sa v neznámom prostredí, samé bez rodičov, zranené a vystrašené a nikomu nerozumeli. Deti s nikým nekomunikovali, nedovolili doktorom a sestričkám, aby im pomohli a ošetrili ich. Boli očividne v šoku. Vedela som, že im môžem a dokonca musím pomôcť. A hoci pri klaunovaní veľakrát nie sú potrebné slová, cítila som, že práve v tomto prípade je jazyk pre deti jediným spojením so svetom, ktorý poznajú a pomôže im navodiť pocit bezpečia.

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je partnerom medzinárodnej organizácie RED NOSES International, ktorá zastrešuje 11 organizácii zdravotných klaunov z rôznych krajín. A tak mi napadlo zavolať klaunského kolegu z Rote Nasen v Rakúsku. Veci nabrali neuveriteľne rýchly spád a po niekoľkých telefonátoch nášho umeleckého riaditeľa s rakúskymi kolegami sa podarilo zariadiť, že ešte v ten istý deň naozaj prišiel za deťmi zdravotný klaun z Viedne. Felix Kislich alias Vincenzo.

V nemocničnej izbe strávil takmer dve hodiny. Doprial deťom čas. Nikam sa neponáhľal. Jeho citlivý, jemný, opatrný a láskavý prístup spôsobil, že s ním deti začali postupne komunikovať. Jemné zaváhanie a klaunské zakopnutie o stôl vyvolalo úsmev v tvári päťročného chlapca. To posmelilo ostatné deti, ktoré sa uvoľnili, akoby zistili, že aj v tak ťažkej situácii, v ktorej sa ocitli, je dovolené sa smiať. Napätá atmosféra sa postupne rozplynula. Dokonca sa pýtali, či ich ešte príde pozrieť. Láskavosť zdravotných klaunov naozaj nepozná hranice, a tak o dva dni Vincenzo znovu prišiel za nimi.

Felix Kislich z Rote Nasen v Rakúsku

Dianie v nemocničnej izbe som pozorovala spoza dverí. Nechcela som narúšať krehkú a intímnu atmosféru, ktorá v izbe panovala. Byť dobrým zdravotným klaunom neznamená byť za každú cenu stredobodom pozornosti. Niekedy stačí byť nablízku, ochotný v každej situácii pomôcť. V ten deň som pocítila nesmiernu hrdosť na to, že patrím k zdravotným klaunom, pretože som opäť videla, aký obrovský význam má naša práca. Nie je to len obyčajné šaškovanie. Našim klaunským umením dokážeme pomôcť deťom prekonať bolesť, strach či šok. Vraciame ich späť do detského sveta, v ktorom má radosť a smiech svoje pevné miesto.
​​​​​​​
A čo je rovnako dôležité, aj zdravotnícky personál ocenil našu prácu. Doktori aj sestričky boli vďační, že sme tam boli a pomohli sme deti v extrémne stresujúcej situácii uvoľniť, vďaka čomu mohli deti konečne ošetriť.

zdravotná klaunka Kristína Šťastná / sestrička Šťastná

 

Prispieť a darovať smiech

zdravotná klaunka Kristína Šťastná / sestrička Šťastná

abaton-monitoring