Deti v nemocniciach zažili prvýkrát Cirkus Paciento online

11.marca 2021

Ako priniesť do nemocnice cirkus?

Každý rok na cesty vyráža veľká dodávka. Za volantom sedí zdravotný klaun, v kufri zložené cirkusové šapitó - drevené stĺpy, kolíky, plášť, laná a šnúry, množstvo cirkusových rekvizít. Na postavenie konštrukcie treba niekoľkých silákov, no keď sa zodvihne do výšky farebný stan, pre deti, ktoré pozerajú z okien nemocnice či liečebného ústavu, je to ako zázrak. 

Tento rok bol však iný. Prvýkrát sme pripravili Cirkus Paciento online. Vo februári pre pacientov Psychiatrickej nemocnice Prof. Matulay v Kremnici a v marci pre deti z oddelenie detskej psychiatrie v Univerzitnej nemocnici v Martine. 

„Bol to pre nás všetkých nový a veľmi intenzívny zážitok. Namiesto toho, aby sme každý deň prišli na oddelenie s cirkusovými rekvizitami, ako je to pri Cirkuse Paciento zvykom, sadli sme si každý deň doma pred počítač a pripojili sme sa na oddelenie prostredníctvom obrazovky tabletu Napriek tomu, že sme tam neboli "naozaj" a nemohli sme nové žonglérske a kúzelnícke zručnosti trénovať spoločne, podarilo sa nám tam preniesť tú hravú a veselú cirkusovú atmosféru," priblížila zdravotná klaunka a koordinátorka programu Gabriela Rajniaková.

Úsmevy detí sa nám zapísali do sŕdc

Tréning cirkusových zručností prebiehal od pondelka do piatku. Cez video-hovory sa deti pod vedením zdravotných klaunov učili rôzne cirkusové kúsky a čísla.

„Bolo úžasné sledovať ako sa deti zapájajú a odvážne skúšajú vyhadzovať flowersticky či farebné žonglérske šatky, ktoré sme v predstihu do nemocnice zaslali. Na záver celého týždňa sme sa zjavili na veľkej obrazovke, aby sme sa všetkým mohli poďakovať za nasadenie a úžasné schopnosti, ktoré sme si spoločne pozreli v zostrihu. Naozaj boli skvelí, do sŕdc sa nám nezabudnuteľne zapísali ich úsmevy a v našich klaunských očiach boli pri lúčení slzy dojatia," popisuje Gabriela Rajniaková svoju skúsenosť z nemocnice v Martine.

Prehadzovať si cez obrazovku dobrú náladu

Cirkus Paciento by  nebolo možné realizovať bez pomoci personálu nemocníc. Ďakujeme im za dôveru a podporu počas celého cirkusového týždňa. Ako vnímala tento porgram Michaela Nikšičová, klinická psychologička z Psychiatrickej nemocnice v Kremnici?

„Napriek tejto neľahkej situácii, ktorú každý zažívame, sme sa hoci iba na diaľku cez video-hovor, ale predsa, mohli opäť spojiť s našimi obľúbenými clowndoctormi a zažiť krásny týždeň Cirkusu Paciento. Klauni opäť raz dokázali našim detským pacientom vyčariť úsmev na tvári, prehadzovať si s nimi cez obrazovku dobrú náladu a získať si ich dôveru. Spoločne dokázali v deťoch znovu objaviť silu, energiu a všetko to dobré, čo v nich je. Myslím, že za všetky deti a personál detského oddelenia PN Kremnica môzem povedať iba jedno veľké ďakujem. Tešíme sa na ďalšie pokračovanie dlhoročnej tradície s Vami."

abaton-monitoring