ČERVENÝ NOS má 18. narodeniny

07.apríla 2022

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors oslavuje dnes 18. narodeniny, ktoré sú symbolicky prepojené na zavŕšenie dospelosti. Zdravotní klauni sú dôkazom, že aj dospelí majú v sebe kus dieťaťa. A majú moc prebudiť dieťa a hravosť v každom - či má 8 alebo 80, hovorí zakladateľ združenia a profesionálny zdravotný klaun v jednej osobe Gary A. Edwards. 

V roku 2003 pozvala MUDr. Daniela Sejnová tohtoAmeričana žijúceho v Čechách, aby rozbehol klaunské návštevy na Klinike detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (dnešný NÚDCH) na bratislavských Kramároch, kde vtedy pôsobila ako primárka.  „Prvú - skúšobnú klauniádu som robil sám - trvala asi 6 hodín a keď som chcel unavený a hladný odísť, zistil som, že ma nechtiac zamkli,spomína dnes už s úsmevom na začiatky Červeného nosa Gary Edwards.

Keď Gary Edwards 7. apríla 2004 zakladal občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors, spolupracoval so 4 zdravotnými klaunmi, ktorí navštevovali jedinú nemocnicu. Po 18 rokoch má združenie vyše 60 zdravotných klaunov, ktorí pravidelne navštevujú viac ako  50 nemocníc a 31 seniorských zariadení po celom Slovensku. Mesačne zrealizujú približne 230 zdravotných klauniád a stali sa prirodzenou súčasťou detských oddelení. Za 18 rokov ich urobili spolu 26 750.

Pre deti aj dospelých

Kým počas prvých rokov sa sústredili len na hospitalizované deti, postupne sa portfólio združenia rozšírilo aj o ďalšie programy pre deti, ale aj pre seniorov a dospelých pacientov. Pre zdravotnícky personál dokonca robia odborné semináre o využívaní humoru v zdravotníctve. V čase pandémie sa zdravotní klauni presunuli do online priestoru a prinášali smiech a povzbudenie chorým deťom i osamelým seniorom na diaľku. Od jari minulého roka ich bolo možné stretnúť tiež v očkovacích centrách, kde pomáhali odbúrať napätie a vytvoriť príjemnú atmosféru. Už dva dni od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu klaunovali na slovensko-ukrajinských hraniciach pre ľudí  utekajúcich pred vojnou, aby aspoň na chvíľu zabudli na svoje starosti. Aktuálne začínajú navštevovať asistentské centrá a utečenecké tábory v rôznych regiónoch. Prioritou naďalej ostávajú pravidelné návštevy hospitalizovaných detí a seniorov v zariadeniach.  

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je súčasťou RED NOSES INTERNATIONAL, medzinárodnej siete, ktorá združuje organizácie profesionálnych zdravotných klaunov  z 11 krajín.

Ocenenie od ombudsmanky, rodičov aj personálu

Počas svojho pôsobenia získalo združenie niekoľko ocenení. V roku 2013 to boli ocenenia Superbrand a Šľachetný čin roka. V roku 2017 pribudlo Ocenenie verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej a Ocenenie v sociálnej oblasti udelené Bratislavským samosprávnym krajom na podnet riaditeľa DSS a zariadenie pre seniorov Kaštieľ v Stupave za program Smiech nepozná vek. Predsedníčka združenia MUDr. Katarína Šimovičová získala titul Slovenka roka v oblasti Charita ako aj Absolútna Slovenka roka 2018. Umelecký riaditeľ Červeného nosa Pavel Mihaľák bol v r. 2019 nominovaný na Krištáľové krídlo

 „Najväčším ocenením je pre nás detský smiech a správy od šťastných rodičov, ale aj spätná väzba a dôvera zo strany zdravotníckeho personálu,“ hovorí Milan Šagát, výkonný riaditeľ Červeného nosa.

Združenie by nemohlo napĺňať svoju misiu - prinášať prostredníctvom klaunského umenia radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú - bez podpory od darcov. Ide najmä o individuálnych darcov, ale aj firmy, granty a významnú časť našich príjmov tvoria príspevky z 2% z dane. Za to patrí všetkým, čo týmto spôsobom spolu s nami prinášajú psychickú podporu a lepšiu náladu, veľké ďakujem,“  hovorí Milan Šagát.

Poslať 2% z dane

Do dospelosti s novým podcastom

Pri príležitosti svojho výročia spustil Červený nos svoj podcast pod názvom PODNOSKA, ktorý bude zameraný nielen na profesiu zdravotného klauna, ale aj na duševné zdravie, psychológiu, vzdelávanie. Moderátorskou dvojicou je Katarína Baranová a Jakub Ružička. Jeho prvý diel, ktorého hosťom bol umelecký riaditeľ  Červeného nosa Pavel Mihaľák, je možné vypočuť si na viacerých streamovacích platformách aj na webe Červeného nosa.

Vypočujte si podcast

abaton-monitoring