Deti z Ukrajiny potrebujú dôvod na úsmev

Je podvečer a cez slovensko-ukrajinskú hranicu prichádzajú ľudia z vojnou pustošenej Ukrajiny. V očiach majú strach, starosti, aj únavu z dlhej cesty. Podporiť ich psychickú pohodu dnes prišli aj zdravotní klauni - deti za nimi zvedavo prichádzajú, počúvajú hudbu, chytajú bubliny. Aj ich mamám sa uľaví, keď namiesto plaču začujú detský smiech. 

Jedným zo zdravotných klaunov je aj Michal Kucer. Deti v nemocniciach navštevuje už 8 rokov a v roku 2019 sa zúčastnil klaunskej misie na Ukrajine, kde pomáhal vysťahovalcom z vojnou zasiahnutých oblastí.

Svoje skúsenosti využíva aktuálne pri klaunovaní pre ukrajinských utečencov na našom území. V momente, keď si nasadí červený klaunský nos, musí dať nabok ľútosť aj smútok, aby mohol rozdávať dobrú náladu. Ťažké osudy a utrpenie, ktoré vidí, ho však nenechávajú chladným, čo dokazuje aj jeho nedávny zážitok z ukrajinského pohraničia.

Prispejte a darujte smiech

„Keď som vošiel do veľkého stanu, videl som deti, ktoré sa hrali  – bolo tam síce veľa ľudí, ale teplo a príjemne. V tom momente som uvidel blonďavé dievčatko s malým batôžkom, sedelo zababušené pri mame, zrovna prišli z hranice a ono si dalo dole čiapku. To malé dievča bolo približne rovnako staré ako moja najmladšia dcéra. Vnímal som, že majú podobnú energiu, bolo naozaj ako moje malé dievčatko. Nebolo mi vtedy všetko jedno pri predstave, čím si asi musela prejsť a čo ju a jej blízkych asi ešte čaká... Aj teraz, keď si na to spomeniem, je mi z toho ťažko. Samozrejme, pri klaunovaní viem a musím tieto veci nejako oddeľovať, ale v momentoch po či pred klauniádami, alebo keď sa s tými ľuďmi rozprávam bez klaunského nosa, je to pre mňa ťažké. Neviem si predstaviť takúto situáciu. Bol som na misii na Ukrajine, ale to nebola taká bezprostredná situácia, ako je teraz. Deti a ľudia na hraniciach sú vo veľkej neistote, prišli do cudzieho štátu, nevedia, čo bude... O to je ťažšie napojiť sa na nich. Ale my to zvládame, pretože máme za sebou veľa klauniád a workshopy, vieme to všetko zúžitkovať. Hovorím ukrajinsky, ale my klauni dokážeme vyjadriť emócie aj bez znalosti jazyka - cez pohľady, cez pohyb, cez hudbu, cez humor. A deti tomu rozumejú…"

Foto: Ján Štovka

Profesionálni zdravotní klauni z organizácie ČERVENÝ NOS Clowndoctors prinášajú radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú. Navštevujú pravidelne deti v nemocniciach po celom Slovensku, ťažko choré deti v dlhodobej intenzívnej domácej starostlivosti, či seniorov v seniorských zariadeniach. V tomto období podporujú prostredníctvom svojho klaunského umenia i deti, mamy a seniorov utekajúcich z Ukrajiny, ktorí sú v súvislosti s vojnou vystavení enormnému stresu. Svojím humorom a klaunským umením im chcú dopriať aspoň chvíľu uvoľnenia a odreagovania od ich aktuálnej situácie plnej strastí a zúfalstva. Lebo kde je smiech, tam je nádej.  

Pošlite 2% z dane a podporte viac smiechu a nádeje tam, kde je to potrebné. 

Pošlite 2% z dane

abaton-monitoring